Etiketler

, , , ,

HE BBCGazeteci Ruşen Çakır‘ın Periscope canlı yayınına katılan Prof. Dr. Henri Barkey, “paralel yapı” iddiaları, Fethullah Gülen’in ABD’deki durumu ve Zaman’a kayyım atanmasıyla ilgili ilginç tespitlerde bulundu… ABD yönetiminin Türkiye’de olan bitenlere bulaşmak istemediğini ama Zaman‘a el konulmasına da tepki vermesinin çok normal olduğunu belirten Henri Barkey, “Amerika’da kimse ‘FETÖ’nün ‘terör örgütü’ olduğuna inanmıyor.” dedi.

Prof. Dr. Henri Barkey’in açıklamalarının satırbaşları şöyle;

“ABD yönetimi Zaman’a el konulmasından hoşlanmamazlık edemezdi. Çok büyük bir gazete, çok büyük bir şirkete el konulması ve eldeki delillerin yetersizliği. Çünkü Amerika’da kimse ‘FETÖ’nün ‘terör örgütü’ olduğuna inanmıyor.

Bizim bildiğimiz terör örgütü sağa sola bomba atan insanlardır. 

Fethullah Gülen’in veya çevresindeki insanların ya da Zaman’daki yazarların çevresine bomba attıklarını görmedik.

“PARALEL YAPI” İDDİASI

Aralık 2013’e kadar beraberdiler (Cemaat-AKP). Washington’da ‘eğer bir paralel örgütleşme olmuşsa, herhalde hükümetin bilinci altında olmuştur’ düşüncesi var. O yüzden pek ciddiye aldıklarını da zannetmiyorum. 

Gülen’in, Amerikan kanunlarını çiğnediğini şimdiye kadar görmedik. “

CIA İLE BAĞLANTI İDDİALARI!

“CIA ile hiç bir alakası yok mudur?” sorusu üzerine;

“CIA ile hiç bir alakası yok. Olamaz da. Ben ABD Dış İşlerinde çalıştım, biliyorum yok öyle bir şey. Türkiye’de böyle komplo teorileri çıkıyor.

ABD GÜLEN’İ SINIRDIŞI EDECEK Mİ?

“Başkan Obama istese de yapamaz.

Birisini sınırdışı etmek istiyorsanız onu mahkemeye vermeniz lazım. Mahkeme kararı ile olur ancak bu. Mahkemeye vermek için de delil göstermeniz lazım. Peki buradaki delil ne? 

Türk hükümetinin söylediği bir “terör örgütü” olduğu iddiası. Bence Amerikan mahkemesinde bunu ispatlamak çok zor. Yani birisini sevmediğiniz için Amerika’dan atamazsınız. 

Fethullah Gülen legal olarak gelmiş bir insan. Meksika sınırını geçip gece yarısı girip adına sahte vatandaşlık çıkaran birisi değil.

“Ne yaptım ben?” diyecek. Ne delil gösterecekseniz?

ABD için en büyük tehdit IŞİD ve El-Kaide gibi örgütlerdir.

Her şeyden önce birisinin çıkıp Gülen hakkında içinde kanıtların olduğu bir dosya vermesi lazım.

Türkiye bunu verdiğini iddia ediyor. Bir “paralel oluşum” var, onun başında da Fethullah Gülen var diyor Türkiye. Ama bunu ispatlamanız lazım Amerikan kanuna göre.

Gülen Hareketi yeni bir şey değil. 1999’dan beri Amerika’da.

ABD yönetimi Türkiye’de olan bitenlere bulaşmak istemiyor ama bazı şeyleri söylemesi şart. Zaman gazetesinin kapatılmasından sonra susamazdı.

“ERDOĞAN, OBAMA İLE GÖRÜŞMEYE ÇALIŞIYOR”

Erdoğan yakında ABD’ye geliyor. Obama’yla görüşmeye çalışıyor. Bir camii açılışına Obama’yı getirmeye çalışıyor ama bence Obama gitmeyecek.

Aktifhaber.com

Reklamlar