Etiketler

, ,

Efgan Ala DUR16 Şubat’ta yayınlanan kararname ile Ağrı Valiliğine atanan Musa Işın, daha öncesinde Efgan Ala’nın Sekreterliği görevindeydi. Nerinaazad.com yazarı Oktay Yıldız’ın yazdığına ve iddiasına göre;  Vali Musa Işın ile Efkan Ala’nın ses kaydının olduğu anlaşılan görüşmeleri yayınladı.

8 Nisan gece saat 22.03, Ağrı Valisi Musa Işın’ın ev telefonu çalıyor.

-Efkan Ala: Musacığım hayırlı akşamlar, nasılsın?
-Vali: Sayın Bakanım saygılarımı sunarım sizlere…

-Efkan Ala: Ne yaptın konuştun mu?
-Vali: Evet Sayın Bakanım Jandarma Alay Komutanı tamam dedi ancak, bir Albay var sorun çıkarıyormuş…

-Efkan Ala: Kimmiş o niye?
-Vali: Sayın Bakanım kuzuyu kurda teslim etmeğe vicdanım el vermiyor diyormuş…

-Efkan Ala: Onun vicdanına sıçarım,
-Efkan Ala: Senin emirlerine uymak zorundalar…
-Vali: Birde yukarda yazılı emir istiyormuş?

-Efkan Ala: Puşt oğlu puşta bak.
-Efkan Ala: Musa sen yakasına yapışacaksın. Yetki bende, ben ne dersem o diyeceksin, bu bizim için çok önemli, o i.nelere belediyeyi kaptırdık öyle kolay değil… Analarının şeyini göstereceğiz onlara…..
-Vali: Sayın Bakanım il Jandarma Alay Komutanı tamam dedi, zaten orda bir şenlikleri varmış. MIT Bölgeden de bize iletildi orda 30’a yakın vardırlar.

-Efkan Ala: Bizde biliyoruz ama çok iyi hesaplamalısınız akşama doğru havadan şey yapsınlar, onların yakınlarına yolları kapamalısınız tümü karınca geçmemeli, yollananlara çok malzeme verilmemeli…
-Vali: Sayın Bakanım Komutan’ın bir endişesi var…

-Efkan Ala: Nedir?
-Vali: Onlar emirlere çok itaat ediyorlar, ateş açmayabilirler diyor.

-Efkan Ala: O…. çocukları onlardan bir iki kişiyi indirsinler bakalım nasıl ateş etmezlermiş, dediğim gibi karınca geçmeyecek, müdahalede edilmeyecek, o sizin dediğiniz şekilde bazı dağ yollarında giden olan o….. ibnelerden bir kaçını indirsinler….
-Vali: Evet biz de öyle düşünmüştük….

-Efkan Ala: Götürdüklerinizi iyi seçin, her taraftan olsun. (Türkiye’nin her bölgesinden olacak şekilde “Kurt Tuzağına Sürülecek Kuzular” seçilsin.!!)  Onlara şenlik güvenliği için mi dersiniz, rutin mi dersiniz…..
-Vali: Onu komutan hallediyor Sayın Bakanım…..

-Efkan Ala: Havadan müdahale olmayacak ne kadar olacak?
-Vali: Komutan 20-25 civarı….

-Efkan Ala: Evet yeterlidir 10 üzerinde kurda kaptırırsak yetiyor zaten sen gör analarını s…….lerim hiç bir şehire girebiliyorlar mı? Musa hiç bir aksilik istemiyorum…. O dediğin sorun çıkarmaz mı ? Onun da anasını…….. engel olmaz değil mi?
-Vali: Hayır Sayın Bakanım yalnızca ben yukardan yazılı emir almadan böyle bir işe karışmam…….
-Efkan Ala: O çocuğu ulan sen benden emir alıyorsun demedin mi, neyse sonra onu da hallederiz o….çocuğunun. Bu ib…..lerin önünü bir şekilde kesmemiz gerekiyor; müsteşar beyinde haberi var……

-Vali: Sayın Bakanım, tabi ben istihbarat için söyledim.
-Efkan Ala: Aksilik istemiyorum onu şimdiden söyleyeyim, sende o işi idare edecek komutana iletirsin selamlarımı söylersin…o daha önceki konuşmamız da dediğimiz şekilde götürülenler çok renkli olsun.( her bölgeden askerler olsun)
-Vali: Tamam efendim.

-Efkan Ala: Gerekirse ben de konuşurum komutanla.
(12 Mekanize Piyade Tugay Topçu Taburu ismi geçiyor anlaşılmıyor…)
-Efkan Ala: Elini masaya vurmalısın, onlar sana itaat etmeliler hadi kulağımız sende olacak. Detayları o konuştuğumuz şekilde yaparsınız.
-Vali: Evet aynen…

-Efkan Ala: Zaten başka yerlerde de o ib….. noktalarına havadan ve karadan bazı vuruşlar yapacağız, O…..çocukları bunun sorumlusu olacaklar. Analarının a……larını görecekler
-Vali: Sayın Bakanım onlar batıda hiç bir şehire giremeyecek.

-Efkan Ala: Bize kafa tutmanın ne olduğunu görecekler. Kendi şehirlerine de giremeyecekler o oros….çocuğu Demirtaş mı ne elini kürsüye vurarak neler söylüyor, ulan sen kimsin ip…… Ağa babalarına güveniyor.
-Efkan Ala: Sayın Valim hayırlı geceler, kulağımız sizde olacak..
-Vali: Sizede hayırlı geceler Sayın Bakanım sizi mahcup etmeyeceğim.

Provokasyon’u herkes bekliyordu belki. Ama Ağrı-Diyadin’deki kadar “acemice” yapılacağını hiç kimse beklemiyordu. Devlet ve hükümeti ile her türlü “zekâ” ve “yaratıcılık” unsurunu da tüketmişe benziyorlar. Nitekim Helikopterlerle bir noktaya indirilen 25 askere harita üzerinde çıplak bir taşlık alanda kalmaları talimatı verilmiş. Saat 03.32 sıralarında üst teğmene gelen telsiz mesajında neden çatışma başlatmadığı soruluyor. Ve mesaj sonrası ilk silah patlıyor ve ilk ateşte nöbette olan bir gerillanın şehit düştüğü tahmin ediliyor…10 Nisan gecesi Ağrı Tendürek’te AKP ordusunun yaptığı operasyon ve sonrası yaşanan çatışma, bu şekilde planlanmış ancak amacına ulaşmamıştır.. 

(NOT: Bu ses kaseti Ala’ın dinlendiğini ortaya koymakta. Bu ses kasetini gazeteci bir arkadaşım yolladı. Doğruluğundan emin olmasaydım yazmazdım.)

Gerilla komutanı askerin hayati olmayan yerlerine ateş edilmesi emrini veriyor. Buda yaralanan askerlerinin yaralarından da bu anlaşılıyor. Gerilla isteseydi tüm askeri rahatlıkla öldürebilirdi.

Reklamlar