CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Parti Sözcüsü Haluk Koç, düzenlediği basın toplantısında KPSS sınavındaki torpil iddialarını gündeme getirdi.CB Erdoğan

AKP’li bakan ve milletvekillerinin çocukları ve akrabalarının, hatta arkadaşlarının KPSS’yi kazanamamalarına karşın hüllelerle devlete memur yapıldığını iddia eden Koç, “Torpilin adı AKP. Varsa AKP’den yakının, yandaşın, kartvizitin bu işlemleri yapmak senin için sudan kolay” diye konuştu.

Valilikler köprü oldu

Valilik özel kalem müdürlüklerinin istisnai kadro olduğu için, devlet memurluğuna geçişte en önemli köprü vazifesi olduğunu belirten Koç, şöyle devam etti: “KPSS’yi kazanamayan mahdumlar valilik özel kalem kadrolarıyla bir anda devletin memur kadrolarına atandılar. Bu kurulların başında da Telekomünikasyon İletişim Başkanlığı ve EPDK var. AKP’lilerin devlete geçişte köprü olarak kullandığı bir diğer kurum da Yurtdışı Türkler ve Akraba Topluluklar başkanlığı oldu. Bu kurulları TRT ve Yurt-Kur izliyor. Yani devletin bu kurum ve kuruluşları AKP’nin adeta çiftliğine dönüştürüldü. KPSS’nin adını değiştirelim DTBS yapalım, ‘Devlet Torpillileri Belirleme Sınavı” dedi.

Koç, ardından da “Cumhurbaşkanı Erdoğan’da dahil AKP’li bakan ve milletvekillerinin yakınlarının devlete kadrolarına nasıl kaydırıldıklarını” da liste halinde açıkladı. Buna göre;

>>“Erdoğan’ın teyzesinin oğlu İbrahim Er ilköğretim müfettişi iken MEB ilköğretim Genel Müdür Yardımcılığı’na sonrasında da ilköğretim Genel Müdürlüğü görevine getirildi. 2011 yılında ise Danıştay tarihinde belki de bir ilk olarak bir ilkokul öğretmeni Danıştay üyesi yapıldı. Erdoğan’ın teyzesinin diğer oğlu da Recep Ali Er sınıf öğretmeni iken 2013 yılında da KYK Genel Müdür Yardımcısı yapıldı.

>>Erdoğan’ın 2 yıllık itfaiyecilik mezunu olan akrabası Recep Ali Erdoğan şu anda KOSGEB İnsan Kaynakları Dairesi Başkanı olarak görev yapıyor.
Erdoğan’ın Avukatı Muammer Cemaloğlu’nun eşi Berna Cematoğlu, Yurt Dışı Türkler ve Akraba Topluluklar Başkanlığı’nda memur olarak çalışıyor. Erdoğan’ın Özel Kalem Müdürü Hasan Doğan’ın yeğeni Burhan Doğan Yurt Dışı Türkler ve Akraba Topluluklar Başkanlığı’nda uzman yardımcısı yapıldı.

>>Bilal Erdoğan’ın İmam Hatip Lisesi’nden arkadaşı İbrahim Eren ATV’den Başbakanlığa alınıp istisnai kadrodan memur yapıldıktan sonra TRT Genel Müdür Yardımcılığı görevine getirildi.

>>TBMM Başkanı Cemil Çiçek’in oğlu Ahmet Çağrı Çiçek Mayıs 2012’de EPDK üyeliğine getirildi.
Bülent Arınç’ın danışmanı Metin Karadağ, TİB’e kaydırılarak uzman yapıldı.

***

Bunlar da bakanların

Adalet Bakanı Bekir Bozdağ’ın kuzeni Akif Büyükergene Yurt Dışı Türkler ve Akraba Topluluklar Başkanlığı’nda uzman olarak çalışıyor. Maliye Bakanı Mehmet Şimşek’in amcasının oğlu Mehmet Veysi Şimşek, Yurtdışı Türkler ve Akraba Topluluklar Başkanlığı’nda başkan müşaviri yapıldı.Şimşek’in baldızı Coğrafya Öğretmeni Esin Kara TOKİ’de göreve başlatıldı. Savunma Bakanı İsmet Yılmaz’ın abisinin bacanağı Mustafa Yaman, TİB’de uzman yapıldı. Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı’nın yeğeninin eşi Ahmet Onur Ak, KOSGEB’te işe başlatıldı. Çalışma Bakan Faruk Çelik’in yeğeni Ahmet Toraman, Bakanlıkta işe başlatıldı. Gümrük ve Ticaret Bakanı Nurettin Canikli’nin bacanağı Orhan Öğe, Savunma Sanayii Müsteşarlığı’nda Müsteşar Yardımcılığı görevine atandı.

***

Ala’nın kardeşi Bakanlığa

İçişleri Bakanı Efkan Ala’nın kız kardeşi Elif Ala Şırnak Valiliği’ne Özel Kalem Müdürü yapıldı, sonrasında Ankara’da Gençlik ve Spor Bakanlığı’na memur olarak atandı. Ala’nın erkek kardeşi Atıf Ala öğretmenken Milli Eğitim Bakanlığı Teftiş Kurulu Başkanlığı görevine kadar yükseltildi.
Ala’nın Başbakanlık Müsteşarlığı görevi esnasında Özel Kalem Müdürü olan Serap Akınoğlu, maaşı yükselsin diye kadrosu TİB’e kaydırıldı.

İçişleri Bakan Yardımcısı Osman Güneş’in kızı Nurdan Güneş şimdiki Bakan Ala Batman Valisi iken Valiliğe Özel Kalem Müdürü yapıldı. Güneş’in oğlu Abdülhamit Güneş önce Şırnak Valiliği’ne Özel Kalem Müdürü olarak atandı. Ardından da Başbakanlık Güvenlik işleri Genel Müdürlüğü’nde Daire Başkanı yapıldı.

Bilim ve Sanayi Bakanı Fikri Işık’ın yakın arkadaşı Arif Koyuncu, istisnai kadrodan memur yapıldıktan sonra önce TRT’de müşavir, ardından TÜBİTAK’ta Genel Sekreter yapıldı.

Eski İçişleri Bakanı Beşir Atalay kızının arkadaşı olarak tanıttığı Melabat Çelebiözü, önce sınavsız olarak Bakanlık Müşavirliği’nde göreve başlatıldı. Sonrasında da Atom Enerjisi Kurumu’na uzman olarak atandı.

Eski içişleri Bakanı Muammer Güler’in bateristlik ve barmenlik yapan yeğeni Hakan Güler, sınavsız olarak memur yapıldı. Sonrasında da Avrupa Birliği Uzmanlığına atandı.

Eski Başbakan Yardımcısı Emrullah İşler’in kayınbiraderi Mehmet Akif Okur, Gençlik ve Spor Bakanlığı’nda Genel Müdür Yardımcısı yapıldı.

Gaziantep Belediye Başkanı ve eski Bakan Fatma Şahin’in erkek kardeşi Ünal Kıymık, açıktan Muş Valiliği Özel Kalem Müdürlüğü’ne atanarak devlet memuru olması sağlandı…”

Reklamlar