Etiketler

, , , , , ,

OperasyonBugün Mersin’de düzenlenen ve gözaltına alınan polislerle ilgili çarpıcı bir ayrıntı ortaya çıktı.  Açığa alınan polislerden birinin bugün Mersin’de gerçekleştirilen  operasyonu tam 15 gün önce haber verdiği ve nedenini de açıkladığı ortaya çıktı.

Açığa alınan polis, 15 gün önce Aksiyon Dergisi’ne yaptığı açıklamada, operasyon yapılan her ilde örtülmesi gereken en az bir tane sıkıntılı dosya olduğunu belirterek, “Mersin’de de GDO’lu gıdalarla ilgili soruşturma yapan polisler alınacak. Çünkü orada gırtlağına kadar batmış siyasetçi var, bazı bakanların ismi geçiyor. Bu dosyaları kapatmaya çalışıyorlar. Ama stratejik bir hata yaptılar.” ifadesini kullanmış.
İŞTE RÖPORTAJIN O BÖLÜMÜ
Burada odaklanılması gereken nokta şudur: Paralel yapı operasyonunun yapıldığı her ilde en az bir tane sıkıntılı dosya var örtülmesi gereken. Bir dosya derken, basit bir dosya gibi düşünmeyin, iç içe geçmiş dosyalar yığını olarak düşünün. Diyarbakır’da PKK uyuşturucu dosyası, Mersin’de GDO ve yürüyen sosyal projeler, Adana ve Hatay’da tırlar konusu… ‘Paralel yapı’ operasyonları çok şeyleri örtüyor. 12 Eylül öncesi bir davadan içeride yatmış bir baro başkanı arkadaşım dedi ki: “Müdür bey, size cemaatçi demeleri şu andaki konjonktürden kaynaklanıyor. Mesela, 12 Eylül olsaydı hepiniz komünistlikle suçlanacaktınız.”
“BAZI BAKANLARIN İSMİ GEÇİYOR… DOSYANIN ÜSTÜNÜ KAPATMAYA ÇALIŞIYORLAR”
İnsanlar sanıyor ki polis birden birilerini hırsızlıkla suçlamış. Yok böyle bir şey, yıllar süren dosyalar var. 5 yıl önce bir yolsuzluk olayının üzerine gittiğim için sürgün edildim. Emniyet teşkilatı bu sıkıntıları hep yaşıyordu. Sadece İstanbul’u düşünmeyin. Yarın başka illerde de operasyonlar olacak. Mesela Mersin’de de GDO’lu gıdalarla ilgili soruşturma yapan polisler alınacak. Çünkü orada gırtlağına kadar batmış siyasetçi var, bazı bakanların ismi geçiyor. Bu dosyaları kapatmaya çalışıyorlar. Ama stratejik bir hata yaptılar.”
KİM BU BAKANLAR
Polis memurunun 15 gün önce ortaya attığı “Mersin’de operasyon yapılacak iddiası bugün gerçek çıktı ve 20 polis memuru gözaltına alındı. Şimdi kamuoyu polis memurlarının gözaltına alınarak kapatılmaya çalışıldığı iddia edilen dosyalarda adı geçen bakanların kim olduğunu merak ediyor.
KAYNAK: ROTAHABER
****

Fuat AvniEmniyet mensuplarına yönelik yapılacak operasyonları önceden tahmin eden Twitter fenomeni Fuat Avni Mersin’de bu sabah polislere yönelik yapılan operasyon hakkında Twitter’da çarpıcı açıklamalarda bulundu.

Bugün sabah saatlerinde Mersin’de polislere yönelik yapılan yapılan algı operasyonu hakkında Ankara-Kayseri hattından sonra iş Mersin’e sıçradı. Dosya o kadar abes gerekçelerle doldurulmuş ki konuşmak bile abes olacak. PKK’nın bölgede kurduğu paralel devlet asker öldürüyor, Tiran’ın kurduğu paralel devlet de bunu unutturmak için polis tutuklatıyor. “ dedi.

@Fuatavni, operasyonu neden haber vermediğine ilişkin de çarpıcı bir açıklamada bulundu.

İşte @fuatavnifuat adlı Twitter hesabından paylaşılan o tweetler;

1. Çözüm Süreci’nde yaşadıkları fecaati konuşturmamak için her olay sonrası emniyete operasyon yapıp Havuz’un eline gündem veriliyor.

2. Ankara-Kayseri hattından sonra iş Mersin’e sıçradı. Dosya o kadar abes gerekçelerle doldurulmuş ki konuşmak bile abes olacak.

3. Fuat Avni operasyonları önceden yazarak bize kanıksatıyor diyenler, yazmadığım bir operasyon oldu kanıksamamış halizini(!) merak ediyorum.

Tiran, Afganistan’a kargo uçağıyla makam arabasını götürüp orda kullanacak kadar arsızlaşmışken, asker ölmüş, polis tutuklanmış kime ne?

Paralel Devlet var. Hem de iki tane.
1. Tiran’ın kurduğu parti ve kabile devleti
2. PKK’nın bölgede kurduğu devlet
”Asıl devlet” yok oldu.

PKK’nın bölgede kurduğu paralel devlet asker öldürüyor, Tiran’ın kurduğu paralel devlet de bunu unutturmak için polis tutuklatıyor.

****

Mersin eski İstihbarat Şube Müdürü Ali İhsan Kaya, “Türkiye’de maalesef gıda sektöründe büyük bir lobi var. Bu lobinin o kadar güçlü olduğunu şimdi anlıyoruz. Şunu net olarak söyleyebilirim ki yaptığımız GDO operasyonunun intikamı alınıyor” dedi.

Mersin’de yasadışı dışı dinlemelere yönelik olduğu iddia edilen algı operasyonda eski İstihbarat Şube Müdürü Ali İhsan Kaya ile komiserler İlyas Avcı ve Yavuz Efe emniyete gelerek teslim oldu. Avukatları Musa Bire ile birlikte teslim olmak için Mersin Emniyet Müdürlüğü önüne gelen Emniyet mensuplarına burada bekleyen vatandaşlar ve aileleri büyük sevgi gösterisinde bulundu.

Çeşitli pankartlar açan vatandaşlar, ‘Hırsızlar dışarıda polisler içeride’ şeklinde tezahüratlarda bulundu.

Burada gazetecilere açıklamalarda bulunan Ali İhsan Kaya, devletin ekmeğini yediğini ve devletin ekmeği ile büyüdüğünü söyledi. Bunun karşılığı olarak da 19 yıl boyunca mesleki hayatında hiç bir gününde 9-5 çalışmadığını anlatan Kaya, “Tam 19 yıl boyunca gece gündüz bayram seyran dinlemeden aylarca bazen yıllarca bir gün dahi izin kullanmadan çalıştım. Öyle bir güne geldik ki bunların hiç bir kıymeti yokmuş. Ben ve 16 arkadaşım yoktan sebeplerde bir hiç uğruna belirsiz suçlamalarla meslekten ihraç edildim. 19 yılın karşılığı olarak 19 dakika bile savunma yapamadan ihraç edildik.” diye konuştu.

Hukuk karşısında haklarını arayacaklarını anlatan Kaya, “İçişleri Bakanlığı Yüksek Disiplin Kurulu daha sonraki bir toplantısındaki değerlendirmeler yaparken Mersin’e yanlış yapıldı. Mersin dosyasında haksızlık yapıldı. Mersin’e yanlış yaptık şeklinde ifadeler var. Zamanı geldiğinde hukuk karşısında bunlarda değerlendirilir. 10 ay önce yaşanan bir süreçten sonra özellikle bazı medya gurubunda Mersin Emniyeti ile ilgili çok sayıda haberler çıktı. Özellikle benim başında bulunduğum İstihbarat Şubesi bizzat ismim birçok haberde verilerek iftiralar atıldı. Başlangıçta çarşaf çarşaf listeler yayınlandı ki daha sonra burada geçen bilgilerin birçoğunun yalan ve iftira olduğu ortaya çıktı.” şeklinde konuştu.

Şubeleri ile ilgili Mersin Limanı’nda dinleme üsleri kurulup burada yapılan çalışmalarla insanlara şantaj yapıldığı şeklinde iftiralar ortaya atıldığını söyleyen Kaya şöyle devam etti: “Sayın Bakanımız Hayati Yazıcı bu konunun doğru olmadığını kendisinin bizzat bilgisi dahilinde orada dönen bazı suç gurupları ile ilgili bir çalışma olduğun söyleyip bu konuyu yalanladı. Çok sayıda dinlemelerle gündeme gelen iftiralar bakanlar vesaire.. vesaire…Aklınıza gelecek her türlü insanın dinlendiğine dair iddialar ve en sonunda öyle bir hale geldi ki buna artık güldük. Dönemin Sayın Başbakanı’nın bile Mersin’den dinlendiğine dair iddialar ortaya atıldı. Şimdi bu iddiayı ortaya atan o medya mensuplarına soruyorum. Hani kardeşim hani dinleme üsleri. Hani şantaj yapılan insanlar nerede… Hani başbakanda buradan dinlenmişti. Hani dinlenen bakanlar. Hani dinlenen savcılar bunların hepsi yalan çıktı.”

Mersin Limanı’ndaki GDO konusunun bir kaçakçılık olayının deşifre edilme sürecinde ortaya çıktığını vurgulayan Kaya, “O çalışma derinleştikçe öyle bir şey gördük ki GDO basit bir kaçakçılık olayı değil. Bu GDO Türk halkının planlı ve çok ciddi ağır bir şekilde zehirlenme olayı ve rakamlar çok büyük. Biz bunu bu çalışmalar derinleştikçe gördük.Türkiye‘de maalesef gıda sektöründe büyük bir lobinin olduğunu gördük ve bu lobinin kolay yoldan para kazanmak için sadece GDO’da değil halkımıza zehir yedirdiğini gördük. Bu lobinin o kadar güçlü olduğunu şimdi anlıyoruz ki işte bu yapılan haberler, kurulan kumpaslar yönlendirmeler netice itibari ile şunu net olarak söyleyebilirim ki bu GDO operasyonunun intikamı alınıyor Mersin Emniyeti’nden.” ifadelerini kullandı.

“HESABINI VERİRİZ”

“Evet bir soruşturma var çağrıldık bir yere kaçacak göçecek değiliz hesabını veririz. Verilemeyecek hesabımız yok. Allah’a şükür” diyen Kaya, “Benim ve arkadaşlarımın bu vatana olan sevgimizi bu millete olan aşkımızı ne kadar çok çalıştığımızı kimse tartışamaz. Vatanseverliğimizi kimse tartışamaz. Şehit Muhsin Yazıcıoğlu’nun söylediği gibi bu millete hizmet etmenin, bu vatanı bu milleti sevmenin bir bedeli varsa o bedel bizim başımızın tacıdır.” dedi.

Komiser Yavuz Efe ise Türkiye’de yapılan operasyonla Türkiye’nin istihbarat hafızası sıfırlanmaya çalışıldığını söyledi. Efe bunun sonuçlarının müessif olaylarda görüldüğünü kaydetti.
Komiser İlyas Avcı ise arkadaşlarına yapılan operasyonun adının Genetiği Değiştirilmiş Operasyon olduğunu belirtti.

“OPERASYONUN ASIL NEDENİ DAHA ÖNCE YAPTIĞIMIZ OPERASYONLARDA SAKLI”

Bu soruşturmanın baştan itibaren hukuksuz olduğunu anlatan Efe, “Biz bu soruşturmanın neden yapıldığını biliyoruz. Bu operasyonun asıl nedeni daha önce yaptığımız operasyonlarda saklıdır. Bizler meslekten vazgeçtik. Bu vatan için canlarımızdan da vazgeçeriz.” dedi.

Emniyet mensuplarının avukatı Musa Bire ise müvekkillerinin bazılarına kötü muamelede bulunulduğunu söyledi. Bire “Gözaltına alınan Emniyet Müdürü olandan birisi görevde iken gözaltına alınmış ve itilmiş ve hakaret edilmiştir. Yapılan dinlemeler usulüne uygundur. Burada büyük bir algı operasyonu yapılmaktadır.” ifadelerini kullandı.

CİHAN 

****

Emniyet Müdürü Anadolu Atayün, Mersin’deki operasyonun ardından, polislere yönelik bu uygulamanın nedenlerini yazdı.

Mersin’de emniyet mensuplarına yönelik operasyon yapılmış ve aralarında daha önce İstihbarat Şube’de çalışan rütbeli müdürlerin de olduğu yaklaşık 27 kişi evlerinde gözaltına alınmıştı.

Twitter’da açıklama yapan Atayün, gözaltına alınan emniyetçilerin yaptıklarına dikkat çekti.

İşte, Atayün’ün o açıklamaları:

1) 2008 yılında bomba yüklü arabayla Mersine girip adliye ve emniyetin ortasında patlatmak isteyen PKK’lılara engel olmaları olabilir mi?

2) Yine Mersine eylem için gelip 30 kilo patlayıcı ile katliam yapamadan PKK’lıya engel oldukları için olabilir mi?

3) Hatay Dörtyol’da trafik polisini ve KOM Şube Müdürünü şehit eden PKK’lıyı kıskıvrak Mersinde yakaladıkları için olabilir mi

4) Muhtemel bir ayaklanma ve etnik çatışma için Çamlıyayla’dan Anamur’a PKK’nın gömdüğü silahları ve bombaları yakaladıkları için olabilirmi

5) Mersin Limanında yurda sokulmaya çalışılan tonlarca uyuşturucuyu yakaladıkları içinolabilirmi

6) Mersin Limanında ülkeye sokulan ve üç kuruş fazla haram para kazanmak için milleti zehirledikleri GDO’lu yiyecekleri yakaladıkları için mi

7) Milleti zehirleyenlerden beslenen asalak haramzadelerin çarkını bozdukları için olabilir mi?

Reklamlar