Etiketler

, ,

BB İftarCumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, yaptığı konuşmalardaki tutarsızlıklarla sık sık gündeme geliyor. Geçmişte yaptığı konuşmaları da zaman zaman gündeme gelen Erdoğan, söylediği sözlerle adeta bugün kendisini hedef alıyor. İşte Erdoğan’ın geçmişte ve günümüde yaptığı o konuşmalarından bazıları.

Hangi Erdoğan doğru söylüyor? BOP Eşbaşkanı mı?
Büyük Ortadoğu Projesi (BOP) orjinal adıyla Greater Middle East Initiative, Amerika Birleşik Devletleri 43. Başkanı Bush hükümeti tarafından duyurulmuştu. Batıda Fas’ın Atlantik kıyılarından, Doğu’da Pakistan’ın kuzeyindeki Karakurum yaylalarına, Kuzeyde Türkiye’nin Karadeniz kıyılarından Güneyde Aden ve Yemen’e kadar uzanan bölgede, Müslüman ülkelere demokrasi ihracını ve bu ülkelerin pazarlarının açılmasını amaçladığı iddia edilen bir plan. Bunun eş başkanlarından birinin de Türkiye olduğu iddia edilmişti. Peki, Türkiye eşbaşkan mıydı? Bunu söyleyenleri bir demecinde ağır dille suçlayan Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, “İspat edemezlerse alçaktırlar, şerefsizlerdir” diyor. Aynı Erdoğan, üç kez Türkiye’nin eş başkan olduğunu anlatıyor. İşte Başbakan Erdoğan ve 4 ayrı demeç. Sizce hangi Erdoğan doğru?
Yer yine Gaziantep. Çok değil 4 yıl önce iki farklı Erdoğan
Bir söylediği bir söylediğiyle bürekli çelişen Cumhurbaşkanı Recep Tayyıp Erdoğan, dün Gaziantep’te Suriyeli mültecilere konuştu. Daha önce Esad dediği Suriye liderine “Zalim Esed” diyerek yerden yere vuran Erdoğan, bundan çok değil dört yıl önce tarihler 15 Ağustos 2010’u gösterirken yine Gaziantep’te konuşmuştu. “Biz kardeşim Esad ile oturduk konuştuk. Türkiye ile Suriye’yi iki kardeş iki dost ülke haline getirdik” diyen Erdoğan’ın sık sık “kardeşim Esad” demesi dikkat çekmişti.
Erdoğan: ‘Böyle bir katille resim çektirenler kimler? Sizler çok iyi biliyorsunuz’
Cumhurbaşkanı Erdoğan, Rize’de toplu açılış töreninde yaptığı konuşmada son günlerde şehirlerde yaşanan olaylara değindi. Erdoğan konuşmasında, “Siyasiler son derece sorumsuz açıklamalarla olayları tahrik etmişlerdir. Soruyorum bu IŞİD belasını ortadoğu’ya musallat eden kim? Beşar Esad. Alan açan kim Beşar Esad. IŞİD’e destek veren silah veren kim? Beşar Esed. Gittiler bu eli kanlı zalimi Şam’da ziyaret ettiler. 250 bin insanı katleden böyle bir katille resim çektirenlerin kimler olduğunu sizler çok iyi biliyorsunuz.” dedi.
Erdoğan’ın sildirmek istediği konuşma: HIRSIZLIK
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın geçtiğimiz yıllarda yaptığı bu konuşma, 17-25 Aralık operasyonlarının ardından Bilal Erdoğan’ın yolsuzluk dosyalarının patlak vermesinin ardından sosyal medyada en çok paylaşılanlar arasına girmişti. Erdoğan konuşmasında, Bugüne kadar evladından hırsızlık gören baba görmedim-duymadım.”Hırsızlık babadan oğula geçer; evlattan babaya değil.” Dolayısıyla yönetimlerde hırsızlık, yukarıdaki üst yöneticilerden başlar, alttaki yöneticilere, oradan da halka yansır.”
Erdoğan’dan 3 arayla iki farklı NATO açıklaması
Libya devrik lideri Kaddafi, 2010 yılında Erdoğan’a İnsan Hakları ödülü vermişti. Erdoğan o ödülü aldıktan sadece 1 yıl sonra Kaddafi aleyhinde konuşmaya başlamıştı. NATO’nun Libya’ya askeri müdahaleyi konuştuğu dönemde Erdoğan Libya’ya sert çıkmıştı. Erdoğan NATO ile ilgili sert çıkışından sadece 3 ay sonra büyük bir dönüş yapmış NATO’nun Libya’ya müdahale etmesini istemişti.
“NATO Libya’ya müdahale etmeli mi? Öyle saçmalık olabilir mi ya? NATO’nun ne işi var Libya’da? Libya’ya nasıl müdahale eder? Bakın Türkiye olarak, biz dedik ki “biz bunun karşısındayız, böyle bir şey olamaz. böyle bir şey konuşulamaz, böyle bir şey düşünülemez. ” (28 Şubat 2011)
21 gün sonra: “NATO Libya’nın Libya’lılara ait olduğunu tespit ve tescil için oraya girmelidir.” (21 Mart 2011)
Reklamlar