Etiketler

, , , ,

NazlıHem Star hem de Sabah gazeteleri, TÜBİTAK raporunun bir cümlesini çok beğenmiş. Aynı manşeti paylaşmışlar:“Hece hece paralel montaj” 

Tayyip-Bilal Erdoğan’ın “sıfırlama” konuşmasından söz ediyorum. TÜBİTAK’a göre, bir kelimeyi ortadan kesmişler, başka kelimenin hecesiyle birleştirmişler. Meselâ, “sı-fır-la…” Başbakan bir yerde “sınav” demiş; oradan “sı”yı almışlar. “Fırıldak” kelimesinin “fır”ını, “karalama”nın“la”sını, oldu “sıfırla”. 

Ne ince iş!!! Eşi, benzeri bulunmayan bir çalışma. Yüzlerce kelime, hatta hece anlamlı bir biçimde bir araya getiriliyor; cevaplar, tonlamalar, geri planda Emine Hanım’ın “Berat”hatırlatması.
Bizim paraleller, müthiş bir başarı sergilemişler. Bilişim teknolojisine çağ atlatan buluşlarıyla, belki de Nobel Bilim Ödülü’ne aday olurlar. Kim bilir, meşhur sıfırlama konuşmasının şu çarpıcı bölümü için kaç kelime oradan buradan topladılar? Kaç heceyi kuyumcu hassasiyetiyle bir araya getirdiler…
***
Tayyip Erdoğan: Büyük ölçüde derken, sıfırladınız mı yoksa…

Bilal Erdoğan: Sıfırlamadık henüz babacığım. Şöyle ki, bi 30 milyon evro gibi bir miktar daha var, şey yapamadık, eritemedik henüz. Bu şey aklına geldi Berat’ın. Ahmet Çalık’ın alacağı bi ekstra 25 milyon dolar kalmış. Onu oraya verip, o para gelince onu şey yaparız diyorlar. Üstüyle de Şehrizar’dan daire alabiliriz diyor. Sen nasıl bakarsın baba?

***
Aksi tesadüf, bazı yasal ses kayıtları, 17 Aralık baba-oğul konuşmasındaki para trafiğini doğruluyor.
1) Meselâ, Damat Berat Albayrak’ın sağ kolu Medet Nebi Yanık ile Çalık Holding Hazine Direktörü Rıza Ağın arasındaki görüşme…

Rıza Ağın: Patron akşam bana mesaj attı; yarın sen hazırlık yap diye… Tutarı konusunda bilgin var mı?

Medet Nebi Yanık: Yok bilgim. Net öğrenince sana haber vereceğim… Ama o getirdiklerim kadar değil yani.

Rıza Ağın: Evro mu, dolar mı, biliyor musun?

Medet Nebi Yanık: Bilmiyorum.
Rıza Ağın: Yarım saate kadar şey mi olursun?

Medet Nebi Yanık: Garajda olurum.
18 Aralık sabah saat 9 sularında cereyan eden bu konuşmadan sonra, Rıza Ağın ile Medet Nebi Yanık garajda buluşuyorlar.

2) Berat Albayrak’ın ağabeyi Serhat Albayrak’ın kayınbiraderi avukat Ömer Faruk Akbulut’un 27 Aralık 2013 tarihinde, tıpkı Bilal Erdoğan’ın söylediği gibi, 5 milyon euronun karşılığı olan TL ile, Şehrizar konaklarından 6 daire aldığını görüyoruz. Daireler de montaj olamaz ya! Çünkü sanal değil, gerçek.

3) Gene sıfırlama konuşmasında geçen Sümeyye’ye dair bir cümle var. Tayyip Erdoğan, onu Ankara’dan İstanbul’a gönderdiğini söylüyor. Oysa, birlikte Konya’ya Şeb-i Aruz gösterilerine gitmeyi kararlaştırmışlardı. Sümeyye Erdoğan, 17 Aralık’ta THY’nin saat 9’daki uçağıyla 1-F koltuğunda seyahat ediyor; Sabiha Gökçen’e iniyor. Belli ki amaç “sıfırlama” faaliyetlerine katkıda bulunmak.

4) Bir başka kanıt da, GSM operatörlerinden elde edilen HTS kayıtları. Bu kayıtlar, Bilal Erdoğan ve Tayyip Erdoğan’ın 17-18 Aralık 2013 tarihli görüşme saatlerini teyit ediyor.

5) Son bir şey daha: Zekeriya Öz’e ulaşmak üzere, Tayyip Erdoğan’ın aynı gün Bilal Erdoğan’a, Hamdi Topçu ile konuşmasını söylediğini de biliyoruz. Hamdi Topçu, Zekeriya Öz’ü takdim eden kişi. Bu bakımdan, dosyanın kapanmasında bir rol oynayabilir diye düşünülmüş. Bilal Erdoğan, Hamdi Topçu’yu ziyarete gidiyor, ama sonuç alınamıyor. Zekeriya Öz, çok somut belgelerin, ciddi delillerin olduğunu söylemek suretiyle talebi geri çeviriyor.
Bunun da ses kaydı var.

***
Görüldüğü gibi, “Hece hece paralel montaj” demekle iş bitmiyor. Diğer kanıtları da, bir şekilde “sıfırlamak” gerekiyor.

Çoğulculuk-Çoğunlukçuluk

Çoğunlukçuluk, “En çok oyu ben aldım, dolayısıyla istediğim gibi ülkeyi yönetirim”demek. Bir başka ifadeyle, kendisini, milli iradeyle eşdeğer tutmak.

Çoğulculuk ise, her düşünceye ve her kişiye, azınlıkta olsalar bile, değer vermek, kulak vermek.

Bir test sorusunda anlatmak istediklerimi 4 şık halinde görünce memnun oldum.

I) Milli Egemenlik II) Özgürlük III) Çoğunlukçuluk IV) Eşitlik
“Yukarıdakilerden hangileri, demokrasilerin dayandığı temel ilkelerden değildir?” diye soruluyor.

A)Yalnız III; B) I ve II; C) I ve III; D) I, II ve III; E) I, II ve IV.

Doğru cevap “Yalnız III- Çoğunlukçuluk” 
Demokrasinin alfabesini ortaokulda öğreniyoruz, ama sonradan unutuveriyoruz.

Nazlı Ilıcak / Bugün

Reklamlar