Etiketler

, ,

TwiterBaşbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın sosyal medya sitesi Twitter’ın kökünü kazıyacaklarını açıklamalarının ardından Erişimin engellenmesi dünyada geniş yer buldu.

AB’DEN İLK AÇIKLAMA

En sert tepki ise AB’den geldi. AB, yasağı ‘ödlekçe’ diye değerlendirdi. Avrupa Komisyonu’nun dijital stratejilerinden sorumlu üyesi Neelie Kroes, “Türkiye’deki Twitter yasağı yersiz, anlamsız ve ödlekçedir. Türk halkı ve uluslararası topluluk bunu sansür olarak görecektir” dedi.

ABD: ENDİŞELİYİZ

ABD Dışişleri Bakanlığı sözcüsünden ise, ‘endişeliyiz’ açıklaması geldi. Yapılan açıklamada şöyle denildi: “Demokrasiler, kamudan gelen farklı seslerle güçlenir. Bağımsız ve kısıtlı olmayan medya demokratik, açık toplumların temel unsurudur. Aynı zamanda resmi olarak şeffaflığın ve hesaba çekilirliği garantiye alır.”

DÜNYA MEDYASINDA İLK HABER

Dünya medyası, Erdoğan’ın “Şimdi mahkeme kararı çıktı. Twitter’ın kökünü kazıyacağız.” ifadelerini açıklamasından sonra bu sözünü yerine getirdiğini belirten manşetler attı.

Gazetecileri Koruma Komitesi, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın sosyal medyaya karşı öfkesini durdurmasını istedi. CPJ, Başbakan Erdoğan’ın Twitter’a ilişkin yaptığı açıklamadan dolayı derin endişe duyduklarını bildirdi. Yapılan yazılı açıklamada  “Başbakan Erdoğan’ın sosyal medyaya karşı öfkesini durdurması ve yerel seçim öncesi bütün bilgi edinme platformlarının özgürce fonksiyonlarını yerine getirmesine odaklanması çağrısında bulunuyoruz” dedi. Açıklamada, Türk yetkililerin medyayı düşman olarak görmekten vazgeçmesi gerektiği ve demokratik bir toplumda özgür bir basının rolünü benimsemesi gerektiği vurgulandı.

İsviçre’nin devlet televizyonu TSR , Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın “Twitter mivitir hepsinin kökünü kazıyacağız” açıklamasını flaş haber olarak verdi. TSR Televizyonu, Erdoğan’ın 30 Mart yerel seçimlerden sonra Youtube ve Facebook’u da kapatabileceği doğrultusunda sözler sarf ettiğini dile getirdi. TSR konu ile ilgili yorumunda Erdoğan  iç ve dışa meydan okuyor yorumunu yaptı.

İngiliz yayın kuruluşu BBC, Türkiye’deki twitter kullanıcılarının sosyal medya sitesine erişemediklerini yazdı. Twitter engelinin Başbakan Recep Erdoğan’ın Bursa’daki konuşması sırasında “Twitter’ın kökünü kazıyacağız” açıklamasının ardından geldiğine dikkat çeken BBC, Twitter’ın bu engelleme ile ilgili şu ana kadar bir açıklama yapmadığını bildirdi.

İngiliz Financial Times gazetesi, Türkiye’deki Twitter yasağını “Türkiye Twitter’a erişimi engelledi” başlığı ile duyurdu. Perşembe gecesi Türkiye’de Twitter’a erişimin Başbakan’ın sosyal medyaya yönelik “kökünü kazıyacağız” ifadelerinin ardından engellendiğini yazan Financial Times, Başbakanlık’tan yapılan açıklamada, şirketin Türkiye’deki mahkeme kararına uymadığı gerekçesiyle Twitter internet sitesini yasaklamaktan başka seçenekleri olmadığı açıklamasını aktardı.

İngiltere yayınlanan Guardian gazetesi de haberi “Başbakan’ın sosyal medyaya saldırısının ardından Türkiye’de Twitter kullanımını yasakladı” başlığı ile duyurdu. Başbakan Erdoğan’ın internete sızan ses kayıtlarının ardından sosyal medya sitelerini kapatmaya yönelik tehditlerde bulunduğunu hatırlatan gazete, iki hafta önce Başbakan’ın Facebook ve Youtube internet sitelerini yasaklama fikrinde olduğunu ancak bunun Cumhurbaşkanı Abdullah Gül tarafından reddedildiğini bildirdi.

CNBC sitesi ise, Türkiye’de  Twitter’ın yasaklanması hakkında şu açıklamaları yaptı. ”Yolsuzluk skandalı ile mücadele eden Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın, sosyal medyayı kapatmakla tehdit etmesinden saatler sonra Twitter’ın kapatılması üzerine Türkiye’deki Twitter kullanıcılarının bugün geniş çaplı gösteriler yapacağı bildirildi” şeklinde açıklamalarda bulundu.

Amerikan Washington Post gazetesi konuya ilişkin haberinde Erdoğan’ın ses kayıtlarının sızdırıldığı sosyal medya sitelerine yönelik tehdidini yenilediğini duyurdu. Söz konusu sızdırmaların kritik 30 Mart seçimleri öncesi hükümetin itibarına zarar verdiğine dikkat çekildi. Erdoğan’ın, Twitter’ın ve sosyal medyanın kökünü kazıyacağını söylediğine vurgu yapılan haberde, “Uluslararası camianın ne söylediği beni hiç ilgilendirmiyor.” sözlerine de yer verildi.

İngiliz Time Gazetesi gelişmeyi “Erdoğan şimdi de Twitter’ı kapatacağını söyledi” başlığı ile okuyucularına duyurdu. Gazete, Erdoğan’ın kendisini yolsuzluk skandalı ile ilişkili gösteren ses kayıtlarının ortaya çıkmasının ardından Twitter’ı kapatacağını ifade ettiğine dikkat çekti. Haberde Erdoğan’ın “Şimdi mahkeme kararı çıktı. Twitter’ın kökünü kazıyacağız.” ifadelerine yer verildi. Gazete, Türkiye’de Twitter’a gece yarısı erişim yasağı konulduğunu vurguladı.

Dünyanın en büyük haber ajanslarından Reuters, “Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın dün Twitter’ı kapatmakla tehdit etmesinden saatler sonra Türkiye çapında erişimin engellenmeye başlandığı” bilgisini abonelerine bildirdi. Ajans, Erdoğan’ın uluslararası tepkilere aldırış etmeyeceğini vurgulamış, Twitter’ı ve diğer sosyal medya sitelerini kapatmakla tehdit ettiğini yazmıştı. Haberde Erdoğan’ın düşmanları tarafından organize edildiğini iddia ettiği bir yolsuzluk skandalı ile boğuştuğu belirtilerek bu yöndeki sızdırmaların çoğunun Twitter ve YouTube üzerinden yapıldığı vurgulamıştı.

Elcezire, internet sitesinden yayınladığı haberde Erdoğan’ın, sosyal medyada iddia edilen hükümetin yolsuzlukları ile ilişkili ortaya çıkan ses kayıtlarının ardından Twitter’ı ‘kökünü kazımakla’ uyardığını yazdı. Haberde, Erdoğan’ın bu ay başında seçimlerin ardından YouTube ve Facebook’un da kapatılabileceğini ifade ettiği hatırlatıldı.

İrlanda’nın en büyük gazetelerinden The Irish Times, Türkiye’deki Twitter yasağı haberini, “Yüksek düzeyli görevliler ve yakınlarının karıştığı büyük yolsuzluk skandalına ilişkin belgelerin yaygın bir şekilde sosyal medyada yayınlanmasının ardından Türkiye’de Twitter’a erişim engellendi” diye verdi.  Haberde, yasağın, yerel seçimlere 10 gün kala, Başbakan Tayyip Erdoğan’ın tehditlerinin ardından geldiği vurgulandı.

Russia Today: Twitter yasağı haberini, “Türkiye, kökünü kazımakla tehdit ettiği Twitter’a erişimi engelledi” başlığıyla veren, Rusya’nın en büyük İngilizce yayınlarından Russia Today de(RT), “Türkiye, Başbakan Tayyip Erdoğan’ın kritik seçimler öncesi kapatmakla tehdit ettiği Twitter’a erişimi engelledi” denildi. Haberde, yasağın, Erdoğan’ın çevresindekilere ilişkin yolsuzluk iddialarını ortaya koyan kayıtların (tapeler) sosyal medyada yayınlanması üzerine geldiğine dikkat çekildi. Haberde, “Yalnızca Twitter’da değil, YouTube ve Facebook’ta da ortaya çıkan birçok kayıtta, Erdoğan’ın yasadışı olarak siyasete, hukuka, iş dünyasına ve medyaya müdahale ettiği ileri sürülüyor” denildi.

Avustralya gazetesi The Australian, “Ülkedeki birçok yolsuzluğun ortaya çıkarılmasında önemli etkisi olan Twitter, Başbakan Tayyip Erdoğan’ın ‘kökünü kazıyacağız’ tehdidinden yalnızca saatler sonra karanlığa gömüldü” dedi. Gazete haberinde, Türkiye’yi 2003 yılından bu yana yöneten karizmatik lider Erdoğan’ın, kendisini ülkedeki büyük yolsuzluk skandalının ortasında olduğunu iddia eden tapeler yayınlandıkça, “otoriterleştiği”ne işaret edildi.

Le Figaro: Fransa’nın önde gelen gazetelerinden Le Figaro ise “Türkiye Perşembe akşamı, Başbakan Twitter’i Bloke Etti” başlıklı haberinde “Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın bir yolsuzluk skandalında kendisine meydan okuyan telefon kayıtlarının yayınlanmasına misilleme olarak sosyal ağı yasaklamakla tehdit etmesinden birkaç saat sonra Twitter’e erişimi bloke etti” diye yazıyor.

Tengrinews sitesi: Kazakistan’da yayın yapan Tengrinews.kz internet haber portalı Erdoğan’ın açıklamasından sonra Twitter’ın engellendiğini Rus haber ajansı Ria Novosti’ye dayandırarak duyurdu. Haberde Başbakan Erdoğan’ın iki hafta önce Facebook ve YouTube’u da kapatmakla tehdit ettiğini yazdı. Haberde ayrıca Tengrinews.kz sitesi Başbakan’ın Twitter’ın kapatılması ile ilgili gelebilecek uluslararası tepkilere karşı kullandığı “Umrumuzda değil” ifadesini de yer verdi.

Hollanda’nın NOS televizyonu, Türkiye’de Twitter’ın kapatılmasını “Erdoğan Twitter’a abluka koydu” haberi ile duyurdu. Haberde, “İstanbul’daki bir mahkeme, Türkiye’deki Twitter’a abluka için yeşil ışık verdi. Türkiye’nin birçok yerinde gece yarısından bu yana Twitter’e erişim engellendi.” denildi.

İspanyol El Paisgazetesi, “Erdoğan tehdidini yerine getirdi ve Twitter’ı bloke etti.” başlığı altında “Yolsuzluk suçlamalarıyla uluslararası kredisi azalan Türk hükümeti, baskıyı hafifletmek için Twitter’ı hedef aldı. Sosyal medya Perşembe gecesi, Başbakan Erdoğan’ın ‘kökünü kazıyacağız’ açıklamasından birkaç saat sonra kapandı.” dedi.

El Mundo gazetesi de “Türkiye Twitter’ın gagasını kapattı” başlığı ile duyurdu. ‘TwitterisblockedinTurkey’ hashtag’inin çok kısa sürede dünyada bir numaralı gündem haline geldiğini aktaran gazete, Twitter’ın sosyal tehdit olduğunu söyleyen Erdoğan’ın 4,5 milyon takipçisi olduğu bilgisini verdi.

Yasak, İtalya basınında da geniş yer buldu. Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın son konuşmasında uluslararası toplumun ne diyeceğini umursamadığına ve gerçek gücünü göstereceğine vurgu yapılan haberlerde “Ankara’nın Sultanı” şeklinde nitelendirilen Erdoğan’ın seçimlere 10 gün kala yaptığı bu hareket bir sansür olarak kaydedildi.

(AJANSLAR)

Reklamlar