Etiketler

, , , ,

Fuat AvniEKONOMİ….

İnsanların ekonomik verilere olan ilgisizliğinden ötürü, ekonomiyle ilgili insanları hep olmayan rakamara inandırdılar. En büyük yalan Türkiye’nin dış borcu azalıyordu. IMF’ye olan borç 426 milyon dolardı, kapatıldı ama, dış borcumuz 300 milyar dolara ulaştı.

“Halkın refahı arttı, yaşam kalitesi düzeldi” deniyor. OECD yaşam kalitesi verilerine göre, yaşam kalitesi konjonktürel olarak geriye gitti.

“İşsizlik azalıyor” dendi. Akp iktidara gelene kadar işsizlik hiç %9‘u aşmadı. 10 yıllık AKP döneminde %10‘nun altına düşmedi. Cari açık tüm dönemlerin en yüksek seviyesini ulaştı. Cari açıkla milli gelir oranı herşeyi ele verir. Avrupa‘nın en kötü oranına sahibiz.

“Merkez Bankası döviz rezervleri 100 milyarı aştı” deniyor. Bu rezervin yarısından fazlası, bildiğiniz emanet para. 20 milyarı altın rezervi.

“Türkiye Dünya ekonomisinde 16. sıraya yükseldi” Sırası doğru, yükseldiği yalan. AKP geldiğinde Türkiye zaten Dünya 16.’sıydı. Türkiye‘nin 2000 yılıyla 1990 yılını karşılaştırmak ne kadar doğruysa, 2014 yılı ile 2002 yılını karşılaştırmak o kadar doğru.

“Hukuka güven ve istikrar oluşacak” düşüncesiyle, ülkeye giren sıcak para çok önemliydi. Artık hukuk kalmadığına göre sıcak para hayal oldu.

Halka istedikleri rakamları istedikleri şekilde yorumlayarak algı oluşturdular. Propagandayla ekonomiyi düzgün gösterdiler. Fed piyasaya para sürmeyeceğini açıklandığı andan itibaren ülke dar boğaza girdi. Babacan 8 aydır bununla boğuşuyor. Sıkıntı yeni değil.

Babacan çırpınarak ekonomiyi düzlüğe çıkarmaya çalışırken, ekonomide hayaller satan Yiğit Bulut danışmanlığa getirildi. Tam fiyaskoydu. Faiz Lobisi kavramını bularak Başbakanın gözüne giren Bulut’un danışman olmasının ekonomide oluşturduğu sıkıntılar yakında patlak verir.

Cumhuriyet tarihinde yapılan özelleştirmenin toplamından fazlası AKP döneminde yapıldı. Ülkede satılmayan kuruluş kalmadı. Özelleştirmeden ve yabancı yatırımcıdan gelen para kaynağı kurudu. Ekonominin kötüye gittiğini Babacan çıkıp net şekilde ifade etmeli. Ekonomi iyiyse neden halkın çoğunluğunun cebine yansıyan bir şey yok. 10 yıl önce ay sonunu zor getirenler yine ay sonunu zor getiriyor.

Mücahitlikten, müteahhitliğe geçenler, Türliye’de yeni bir zengin sınıfı oluşturdular. Ekonominin iyiye gittiğini bir tek onlar savunuyor. Kısaca evindeki bütün demirbaş malzemeleri satıp, dışarda har vurup harman savunan, günü birlikçi bir adam görüntüsü veren bir ülkeyiz.

Milyarlarca dolarlık ihale yolsuzlukları da, ekonomiyi felç eden diğer bir sebep. Başbakan Çankaya‘ya çıkıp, kurtulma ümidi taşıyordu. Olmayacak. İki yıldır Mehmet Şimşek ve Ali Babacan bu durumun ızdırabını çekiyor. Başbakan’ın uzun zamandır haz almadığı bu adamlara ekonomiden dolayı eli mahkum.

“Ekonomi 17 Aralık’tan sonra kötüye gitti” tezi koskoca bir yalan. Ekonomiden anlayan bir çok uzman olduğundan, artık bunu dillendirmiyorlar.

Erdoğan Rejimi’nin büyüsü bozuluyor. Sis bir dağılsın, o zaman ekonomi uzmanları size bugün yazdıklarımı tek tek anlatacaklar.

Gazetelerin 24. Sayfasına, TV’lerin alt yazısına müdahale eden bir Başbakanın ekonomik göstergelerle oynamadığını sanmak saflıktır. Yarın, mitinglerde Başbakan ekonomik verilerle politikalarını savunup dursun artık. Allah Kadir-i Mutlak.

@fuatavni

Reklamlar