Etiketler

, , ,

AD. B. BBAKP Hükümeti’nin anayasayı askıya alıp yargıya müdahale ederek operasyon yapılmasını engellediği 100 milyar dolarlık büyük yolsuzluk davasında dosyada el çektirilen savcıların yerine savcı atadığı iddia edildi. Böylece Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın kendisini soruşturacak savcıları kendisinin atadığı iddiası gündeme geldi.

Hükümet, 17 Aralık’taki Büyük Rüşvet ve Yolsuzluk Operasyonu’nun ardından gelen ve 2. dalga diye nitelenen yolsuzluk operasyonuna müdahale etmişti. 100 milyar dolarlık bir yolsuzluğu kapsadığı belirtilen soruşturma kapsamında savcıların verdiği operasyon emri ile; mahkemenin verdiği arama, gözaltı ve el koyma kararları, anayasadaki yürütmenin yargı kararlarını uygulamak zorunda olduğunu söyleyen hükümleri çiğneyen İstanbul Emniyet Müdürlüğü tarafından yerine getirilmemişti. Ardından da soruşturmayı yürüten savcı Muammer Akkaş yargıya müdahale edilerek dosyadan el çektirilmişti.

Operasyon yapılmış olsaydı, nüfuzunu kullanarak oğlunun gizli ortağı olduğu iddia edilen Bosphorus 360 şirketine çıkar sağlamakla suçlanan Başbakan Erdoğan hakkında fezleke hazırlabilecekti. Başbakan’ın oğlu Bilal Erdoğan, “Kefilim” dediği Suudi işadamı Yasin El Kadı, Başbakan’ın ait olduğu anlaşılan Urla’daki villaları yaptıran 30 yıllık dostu olan iş adamı Mustafa Latif Topbaş ve AKP’ye yakın iş adamları gözaltına alınacaktı. Etiler Polis Okulu arazisinin ihalesiz bir biçimde kapatılmaya çalışılması, Sabah atv havuzu olayı, Urla villaları, hazine arazilerinin usulsüz bir biçimde Bilal Erdoğan’ın yönetiminde olduğu Türkiye Gençlik ve Eğitime Hizmet Vakfı’na (TÜRGEV) devri, TÜRGEV’e yapıldığı iddia edilen bağış rüşvetleri olayı gibi birçok yolsuzluk iddiası aydınlanmış olacaktı.

Twitter’daki “Başçalan” takma adlı kullanıcının sızdırılan ses kaydının işte bu soruşturmada el çektirilen savcıların yerlerine yeni savcıların atanmasına ilişkin olduğu iddia ediliyor. Erdoğan’ın, Yolsuzluk operasyonunun savcılarını görevden aldırıp yerine kendisine dokunamayacak yandaş savcılar atadığı ileri sürülüyor.

İddialara göre; konuşma Başbakan Erdoğan ile Adalet Bakanı Bekir Bozdağ arasında geçiyor.

Tarih ve saati belirtilmeyen, mahkeme kararıyla mı dinlendiği bilinmeyen telefon görüşmesinde, Erdoğan son derece kısık bir sesle konuşuyor.

Bozdağ’a; “Bekir; bu şeyde 4 kişi vardı ya yeni atananlar, onların içerisinden çekilen diyorum (Savcı İdris Kurt) bir tanesi çekilmiş veya dilekçe vermiş, dilekçeyle alakalı, ondan haberin oldu mu?”, “Yani şimdi, görüşme yapacan ya şimdi (Turan Çolakkadı ile), yani onu kabul etmezse isabetli olur. Kendisiyle galiba bir görüşme yapıldı, orada farklı bir şey var, onu yarın seninle görüşürüz, tamam.” dediği iddia ediliyor.

Ses kaydından Bozdağ’ın ne dediği anlaşılmazken, eğer doğruysa kayıt, Erdoğan’ın büyük yolsuzluk soruşturmasına müdahale ettirdiğini, savcıya dosyadan el çektirdiğini, kendisini soruşturacak savcıları kendisinin belirlediğini, böylece soruşturmayı kapatmaya çalıştığını; Adalet Bakanı Bekir Bozdağ ile o sırada İstanbul Cumhuriyet Başsavcısı olan Turan Çolakkadı’nın Erdoğan’ın yasalara aykırı emirlerini uygulayarak yargıya müdahale ettiğini, soruşturmayı kapatmak için savcı ayarladığını gösteriyor.

eGündem’den…

Reklamlar