Etiketler

, , , , ,

FB ve BBBB‘nin Fenerbahçeyi ele geçirme operasyonu. Analiz

27 Şubatta yazdık, 2 Martta Başbakan ve oğlu Bilal‘in Fenerbahçe’yi ele geçirecek ses kayıtları yayınladı.

Diyelim ki; Reza‘yı da, Aziz Yıldırım‘ı da camia içeri attı.! Başbakan neden birini 1 yıl içeride tutup-Yargıtay‘a gönderirken, diğerini 2 ayda çıkardı?!

Erdoğan‘ın futbol tutkusunu ve her şeyi kontrol altına alma şehvetini herkes bilir. Fenerbahçe onun için vaz geçilmezdir.

Başbakan’ın bütün planı, her dediğini yapacak birini Fenerbahçe‘nin başına geçirmekti. Nihat Özdemir‘i sürekli arardı.

Nihat Özdemir, Başbakan’ın talimatıyla hareket eden biri olmasına rağmen, Aziz Yıldırım‘a söz geçirilemiyordu. Her yol denendi. Aziz Yıldırım‘ı planlı olarak yıpratmak için; Alo Fatih ve Havuz Medyası Başbakan’dan gelen haberleri ve manşetleri atmaya başladı…

Nihat Özdemir, ihalelerden dolayı Başbakan’ın dediklerini yapmak zorundaydı.

Bilal Erdoğan, sürekli arayarak Nihat Özdemir‘i sıkıştırıyordu. N.Özdemir, bazı ihaleler için ödemesi gereken payı ve kendisine al denilen bazı medya gruplarını almayınca gözden düştü.

Şike sürecinin başında, elinden gelen gayreti sarf etmeye çalışan N.Özdemir de, savcıların Camia adına hareket ettiğine inanmıştı. Başbakan’ın Aziz Yildırım‘ı istemediğini bilmesine rağmen, bu kadar ileri gidebileceğine ihtimal vermiyordu. Başbakan birkaç iş adamını O’na gönderdi. N. Özdemir’e; “Başbakan bu süreçte uzak durmanı istiyor. Davanın her safhasından haberi var. Fenerbahçe zarar görmeyecek. Aziz‘den kurtulunmuş olacak” dendi.

Nihat Özdemir nasıl bir kumpasın içine düştüğünü fark ettiğinde iş işten geçmişti. Kibar yollu istifasını da istediler. N.Özdemir,”İistifasının yanlış anlaşılacağını, Aziz Yıldırım‘ı işin içinde Başbakan’ın olmadığını ikna edebileceği” haberini Başbakan’a gönderdi.

Yurt dışı gezilerinden birinde danışmanlardan biri Başbakan’a bunu söyleyince; “İyi, bu son şansı iyi değerlendirsin” dedi. Bu bir tehditti. NihatÖzdemir, eski ihalelerin elinden alınacağını ve kendisine yeni ihaleler verilmeyeceğini çok iyi biliyordu. Başbakan’ın iş adamlarındandır.

Nihat Özdemir, Aziz Yıldırım‘ı ziyarete gittiğinde; olayın içinde Başbakan’ın olmadığını anlatmaya kalkışınca, çok sert tepki gördü. Yıldırım O’nu kovdu. Nihat Özdemir, bunu Bilal‘ın menajer arkadaşı yoluyla Başbakan’a iletince, Başbakan, “Çekilsin süreçten, bilmeden işe burnunu sokarsa böyle olur.” dedi.

Aziz Yıldırım‘la ilgili bir tek olumlu haberin çıkmasına müsaade edilmedi. Medya komiseri Yalçın Akdoğan, doğrudan TV‘leri arayıp kaldırıyordu.

Başbakan; “İşin içinde Camia var ve Camia Fenerbahçeyi ele geçirmek istiyor!” haberlerinin köpürtülmesini istiyordu. Plan mükemmel işliyordu.

Adalet Bakanı‘nı arayan Başbakan, “Aziz Yıldırım‘ın kısa sürede içeriden çıkmaması” talimatını vermişti. Adalet Bakanı Sadullah Ergin, “Adam beni her işinde kullanıyor.” demişti..

FB taraftarı ilginç bir şekilde kenetlendi. Aziz Yıldırım‘ı desteklemekten hiç vaz geçmediler. Çıktığı günkü kalabalık Başbakan’ı delirtmişti.  Yargıtay nasıl olsa onayacak, A.Yıldırım gitmiş olacaktı.

N.Özdemir‘in içerdeki görevini Talat Yılmaz üstlendi. Başbakan’ın içerdeki adamıydı Talat Yılmaz. Başbakan’a, olağan üstü bir durum olmazsa, her Cuma akşamı FB ile ilgili rapor verirdi. Raporların bazılarını okumuşluğum vardır.

Raporlardan birinde “Sinan Engin‘in Aziz Yıldırım‘ı destekleme adına anlattıkları etkili oluyor, Beyaz TV yanlış yapıyor.” deniyordu. “Aziz Yıldırım‘ın karşısında Mehmet Ali Aydınlar‘ın çıkması gerektiği, kazanmasa bile zor zamanda devreye girdi adam” fikri de Talat Yılmaz‘a aittir

Bundan ötürü, M.Ali Aydınlar, kongreye kısa bir süre kala, Başbakan’ın özel talimatıyla aday olmuştu. Listesinde Başbakan’ın Müteahhitleri vardı.

Kongreye sayılı günler kala Talat Yılmaz, Aziz Yıldırım‘la ilgili zehir zemberek açıklamalar yaparak istifa etmiş, HaberTürk bunu köpürtmüştü.

Kongre sabahı Bilal Erdoğan, babasının talimatıyla gidip Mehmet Ali Aydınlar‘a oy vermişti. Her şeye rağmen hezimet yaşadılar. Başbakan, Aziz Yıldırım‘a 7-8 ay randevu bile vermezken, 17 Aralık‘tan hemen sonra, Yargıtay‘ın dosyayı karara bağlaması gerçekten çok manidar oldu.!!

Başbakan, Yargıtay‘ın kararına doğrudan müdahale etmiş ve Fenerbahçe taraftarını yanına almaya çalışmıştır. Şeytani planı yine ters tepmiştir.

Sadullah Ergin, Nihat Özdemir ve Talat Yılmaz bunları açıklamasa bile, Başbakan’ın Yargıtay‘a müdahaleyle ilgili ses kayıtları düşer mi dersiniz internete?!  

Yargıtay kararından sonra Aziz Yıldırım‘ı kahraman ilan eden Başbakan’ın Tetikçileri, bir kaç gündür yeniden şikeci ilan ettiler.! Acaba neden?

Ak Parti trolleri hala bu işin içinde Camia var diye dursun, FB taraftarı, Hırsız Tayyip Erdoğan tezahüratıyla ezberleri bozuyor.

Aziz Yıldırım, “Hırsız Tayyip Erdoğan” tezahüratına karşı çıkan ve Başbakan’ı savunan Rıdvan Dilmen‘le araya mesafe koymuş durumda.

Fenerbahçe Başkanı, Yönetim Kurulu, Kongre Üyeler‘i ve taraftarları Camia‘yı perde ederek ele geçirmeye çalışanları net olarak gördü.

Başbakan’ınn bütün kirli işlerini ihale etmeyi başardığı “Camia Yapıyor” yalanı‘ artık yok.

Allah Kadir-i Mutlak

@Fuatavni

******

Gazetelerde  yayımlanan Başbakan Tayyip Erdoğan ile oğlu Bilal Erdoğan arasında geçtiği iddia edilen ses kayıtları, 2-3 Kasım’daki  Fenerbahçe Olağanüstü Genel Kurulu’na yapılan müdahaleyi gözler önüne serdi. Yolsuzluk soruşturması kapsamında elde edilen yasal dinleme kayıtlarına göre, Başbakan, Fenerbahçe Başkanı Aziz Yıldırım’ı devirmek amacıyla oğlu Bilal’i devreye sokuyor. Mehmet Ali Aydınlar’ın kongreyi kazanması adına stratejileri tek tek anlatan Başbakan, ‘Yıldırım’a vurulması gereken’ noktaları oğluna not ettiriyor. Geniş yankı uyandıran konuşmalarda Yıldırım için ‘edepsiz, namussuz’ ifadeleri kullanılıyor. Başbakan, cezaevinden çıktıktan sonra defalarca randevu talep etmesine rağmen Yıldırım ile görüşmediğini dile getiriyor. Ses kayıtları, Fenerbahçe camiasında büyük tepkiye yol açtı. Asbaşkan İlhan Ekşioğlu, Twitter’da “İşte gerçekler; bizler bazılarının gözünde namussuzmuşuz. Fenerbahçe’den bu kadar mı nefret ediyorsun?” diye yazdı. Kongre Üyesi Celal Doğan, Başbakan’ın planlarının Fenerbahçe’de ters teptiğini vurguladı. Mehmet Ali Aydınlar ise “Bana ne mesaj geldi, ne de herhangi bir telkin.” dedi.
Yeni ses kayıtlarında Başbakan Erdoğan, oğlu Bilal Erdoğan’dan, Fenerbahçe kongresinde ‘1 oy 1 oydur.’ diyerek Mehmet Ali Aydınlar lehine oy kullanmasını istiyor.
Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ile oğlu Bilal Erdoğan arasında geçtiği iddia edilen ve internete düşen ses kayıtları, Fenerbahçe Olağanüstü Genel Kurulu’na yapılan müdahaleyi gözler önüne serdi. Yolsuzluk ve rüşvet soruşturması kapsamında elde edilen kayıtlara göre, Başbakan Erdoğan, Fenerbahçe Başkanı Aziz Yıldırım’ı devirmek amacıyla oğlu Bilal’i devreye sokuyor. Yıldırım’ın rakibi eski Türkiye Futbol Federasyonu Başkanı Mehmet Ali Aydınlar’ın kongreyi kazanması adına stratejileri tek tek anlatan Başbakan Erdoğan, ‘Aziz Yıldırım’a vurulması gereken’ noktaları da oğluna not ettiriyor.
2-3 Kasım 2013’te gerçekleştirilen Fenerbahçe kongresinde 9 bin 380 oy kullanılmış, 2 bin 383 oy alan Mehmet Ali Aydınlar karşısında 6 bin 821 oy toplayan Aziz Yıldırım, 11. seçimden de zaferle ayrılmıştı. Kulüp tarihinin en geniş katılımlı kongresi öncesinde Aydınlar’ı hükümetin desteklediği iddia edilirken yönetim listesi de AK Parti İl Yönetim Kurulu listesine benzetilmişti. ‘Başçalan’ isimli Twitter hesabından yayınlanan telefon görüşmelerinde ise Başbakan Erdoğan, oğlu Bilal Erdoğan aracılığıyla Fenerbahçe kongresine direkt etki ediyor.
İki parçadan oluşan ve 14 dakika süren kayıt, 3 Temmuz 2011’de patlak veren şike operasyonunu ilk günlerde ‘arınma ve temizlenme süreci’ diye tanımlamasına rağmen daha sonra Hizmet Hareketi’ne mal etmeye çalışan Başbakan Erdoğan’ın çabasını da boşa çıkarıyor. Tayyip Erdoğan’ın Aziz Yıldırım’ı devirip, yönetimi dizayn etme ve F.Bahçe’de başkanlık koltuğuna kendi istediği birini getirme planı tapelerde net şekilde anlaşılıyor.
AYDINLAR’IN KONUŞMA METNİ ERDOĞAN’DAN
Büyük yankı bulan konuşmalar, Aziz Yıldırım’ın seçim sürecinde Mehmet Ali Aydınlar’a yönelttiği “Şenes Erzik ile Başbakan’a bilgi vermek için gittiğinizde Başbakan size ‘Fenerbahçe şike yaptı mı?’ diye sorunca siz ne cevap verdiniz?” sorusundan Başbakan Erdoğan’ın duyduğu rahatsızlığı ifade etmesiyle başlıyor. Erzik, Aydınlar ile Göksel Gümüşdağ’ın da olduğu görüşmenin içeriğini Yıldırım’ın bilmesine sinirlenen Erdoğan, Aziz Yıldırım’ın açıklaması hakkında, “Edepsizce bir yaklaşım.” sözlerini kullanıyor.
Mehmet Ali Aydınlar’ın seçimi kazanma adına işlemesi gereken konulara da değinen Erdoğan, Yıldırım’ın borcu varken FenerBank kurma ve AVM yapma gibi vaatlerini eleştiriyor: “Senin 500 milyon dolar borcun var, FenerBank’ı nasıl kuruyorsun bir defa? FenerBank’ı kurman için senin 300 milyon dolar, BDDK’ya koyman lazım. Milletin çoğu bunları bilmez. Bakkal dükkanı gibi zannediyorlar, gelip banka kuracak. BDDK müsaade edecek mi? Yat limanı diyorsun. Bunun müsaadesini aldın mı? Kenan Evren Lisesi’nin yerine otel, AVM yapacağım diyor. Her şeyi yapacağım edeceğim diyor, ne yapıyorsun sen ya, dur bakalım.”
Aziz Yıldırım’ın eski yönetiminde yer alan Ahmet Ketenci (Dünürü Osman Ketenci’nin oğlu) ile Hüseyin Topbaş’ı (Kadir Topbaş’ın oğlu) aradığını ve yeni yönetime girmemelerini söylediğini belirten Erdoğan, Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu’nun damadı ve aynı zamanda Sabri Ülker’in torunu Ahmet Özokur’un Yıldırım’ın listesinden seçime girmesine sinirleniyor. Konuşmada Özokur için “Namussuz, menfaat düşkünü, omurgasız, karaktersiz” gibi ifadeler geçiyor. Bilal Erdoğan’ın ikinci konuşmada Özokur’un yönetimde olacağının netleşmesi sonrası söyledikleri de dikkat çekiyor: “Hakikaten enteresan ya. Gidip böyle bir namussuzun yanında (Aziz Yıldırım’ı kastediyor). Bir de sen bakanın damadısın ya, Ülker olmayı bırak.” Erdoğan da Davutoğlu’nun bu konuda görüşüne başvurduğunu, kendisinin de ‘Girmesin, ne gerek var ya. Ne işi var orada?’ dediğini aktarıyor.
‘1 oy 1 oydur’
Başbakan Erdoğan, Aydınlar’ı açıktan desteklemeyi doğru bulmazken oğlu Bilal Erdoğan’a bunu yapmamasını tavsiye ediyor ama “1 oy 1 oydur” diyerek de kongrede oy kullanmasını istiyor. Bilal Erdoğan, Aziz Yıldırım’ın “Cumhuriyet… Son kaleyi düşürmeyeceğiz” gibi sözlerini de ulusalcı kesime mesaj verme gayreti olarak değerlendiriyor. Başbakan ayrıca, Yıldırım’a bu süreçte yüz vermediğini, cezaevinden çıktıktan sonra defalarca randevu talep etmesine rağmen görüşmediğini dile getiriyor. Bilal Erdoğan da Başbakan’ın F.Bahçe’yi koruyan tavrından Yıldırım’ın nimetlendiğini kaydediyor.
Ses kayıtları Meclis gündemine taşındı
CHP İstanbul Milletvekili Umut Oran, Başbakan Erdoğan ve oğlu Bilal Erdoğan arasında geçen konuşmalar üzerine TBMM Başkanlığı’na soru önergesi verdi. Oran, Fenerbahçe Genel Kurulu’na Başbakan Erdoğan’ın müdahil olmasını, Gençlik ve Spor Bakanı Akif Çağatay Kılıç’ın yazılı cevaplamasını talep etti. CHP Milletvekili, Erdoğan tarafından TFF Başkanı Yıldırım Demirören’e “Aziz Yıldırım orada durdukça, bunlara nefes aldırmayın” yönünde ayrımcılığa işaret eden bir sözlü talimat verilmiş midir?” sorusunu da yöneltti.
 
Taraftardan ‘sandıkta görüşürüz’ mesajı
Başbakan Erdoğan ile oğlu Bilal Erdoğan arasında geçtiği öne sürülen konuşma kaseti Fenerbahçeli taraftarların da büyük tepkisini çekti. Sosyal medya aracılığı ile hükümete yüklenen Sarı-Lacivertliler, “F.Bahçe’ye karşı yapılan 3 Temmuz operasyonunun hesabını sandıkta soracağız.” ifadelerini kullandı. Başbakan ve oğlu Bilal Erdoğan’ın F.Bahçe kongresine müdahale ettiğini savunan taraftarlar, “Sandıkta görüşürüz.” isimli bir hashtag (gündem konusu) oluşturdu. Taraftarlar ayrıca Erdoğanlar’ın Fenerbahçe kongre üyeliğinden ihraç edilmesini istedi.
Görüşler
Biz bunlara alışığız. Fenerbahçeli yönetici Ömer Temelli, Başbakan Erdoğan ile oğlu Bilal arasında geçtiği iddia edilen konuşmaya ironik bir yorum getirdi. Başbakan Erdoğan’ın FenerBank projesini eleştirmesi ve bazı yöneticiler için ‘omurgasız’ sözlerini kullanmasını değerlendiren Temelli, “Banka kurmak itibar ister, o da bir tek bizde yok. Omurga o da yok.” şeklinde görüş bildirdi.  Temelli ayrıca, “O kadar çok şey yaşadık ki normal bunlar.” dedi. (Fenerbahçe Asbaşkanı Ömer Temelli)
Gerçekleri biliyorduk. Sosyal paylaşım sitesi Twitter’da düşüncelerini paylaşan Fenerbahçe Asbaşkanı İlhan Ekşioğlu, ses kayıtları hakkında, “İşte gerçekler; bizler bazılarının gözünde NAMUSSUZMUŞUZ. Vay anasını be. Fenerbahçe’den bu kadar mı nefret ediyorsun?” diye yazdı. Ekşioğlu, taraftarların destek mesajları üzerine, “Gerçekleri başından sonuna kadar bilen ve bizimle beraber kahrolan, bugün ortaya çıkan ses kaydına bile şaşırmayan tüm dostlara selam olsun.” ifadelerini kullandı. (Fenerbahçe Asbaşkanı İlhan Ekşioğlu)
Başbakan’ın planı işlemedi. Başbakan 2002’den yani göreve geldiği dönemden beri Türkiye Futbol Federasyonu’nun seçimlerine müdahil oluyor. TFF başkanlarının tamamı, Başbakan’ın arzusu, ilgisi dahilinde göreve geliyor. TFF görünürde özerk olsa bile, başkanlar köle, delegeler de esirdir. Özerklik ve demokrasi yoktur. Paralel yapı falan da yoktur. Kulüplerde de durum pek farklı değil. Kulüp başkanı işadamıysa, özgür davraması halinde uğrayacağı mezalimler de kamuoyu tarafından bilinen bir gerçektir. Ancak Başbakan’ın planları Fenerbahçe’de ters tepti. (Fenerbahçe Kongre Üyesi Celal Doğan)
O sözleri kullanmadım. Aziz Yıldırım’a karşı aday olan eski TFF Başkanı Mehmet Ali Aydınlar, Başbakan Erdoğan’dan kendisine mesaj gelmediğini söyledi. Hürriyet’e konuşan Aydınlar, “Seçim konuşmalarıma bir bakın. O sözlerin hiçbirini söylemiş miyim? İki kişi arasında bir konuşma yapılmış. Ama ben orada geçen sözlerin hiçbirini söylemedim. Bana da ne mesaj geldi, ne de bu konuda herhangi bir telkin.” dedi. Ancak Aydınlar, kongre öncesi düzenlediği basın toplantısında, “Kulübün borcun 1 milyarı aştığı konuşuluyor ve çıkmış Fenerbahçe bankası kuracağım diyor.” sözleriyle Yıldırım’ın projelerini hayali bulmuştu.
Reklamlar