Etiketler

, ,

Fuat AvniRecep Tayyip Erdoğan ALTERNATİFSİZ mi?!

Sürekli dillere pelesenk edilmiş çok saçma bir iddia var: “Erdoğan‘ın alternatifi yok” diye. Bu neden zikredilir? Yok mu alternatif?

Analiz:

Erdoğan‘ı iyi okumak lazım. En çok neden korkuyorsa, onun zıddını dillendirir. Kendisine alternatif bir yapı çıkacağını çok iyi biliyor.  Etrafındaki “algı yöneticileri” ve “medyadaki dilleri” yerel seçimi, hiç beklenmedik şekilde genel seçim algısına dönüştürdüler.

17 Aralık‘tan bir hafta sonra olağanüstü bir toplantı yapılmıştı. İstanbulda Alınan en önemli karar; seçimi, genel seçim atmasferine sokmaktı.  Bu algının oluşması için önemli adımlar atılacaktı.

Ellerindeki televizyonlarda konuşan herkes şunu dile getirecekti. Alternatif yok! 

Aynı gün bütün cemaat liderlerine gidilip konuşulacak; “Başbakan’ın alternatifi yok ama camianın alternatifi sizler olacaksınız” denilecekti.

Plan aynen devreye sokuldu. Hatta cemaatlerden bazılarına; “Bize sizlerden isim verin, camianın adamları yerine onları monte edelim” dendi.

Televizyon programlarındaki bütün tetikçiler; “Şunun şurasında bir iki ay var, bu kadar kısa sürede Başbakan’ın alternatifi zaten olamaz.” dediler.

Meşveret cemaati olarak bilinen Nurcu‘ların bütün sohbetlerinde o ana kadar hiç olmayan birileri beliriverdi. Özel görevliydiler.  Bilen iyi bilir; o tür sohbetler herkese açıktır ve dileyen gidebilir. Çay esnasında özel görevliler sürekli aynı şeyi sayıkladı. “Aslında camianın alt tabanı iyidir ama, duyduğumuza göre Başbakan’a alternatif olsun diye Halk Partisi‘ni destekleyeceklermiş.” Bu ifade yetti.  Nurcuların en önemli zaafı Halk Partisi kelimesidir. Bu kelime Üstad‘ı direk akla getirdiğinden şifre gibidir. Dehşete düşürür.

Nurcular‘ın kodlarını çok iyi bilen Yalçın Akdoğan, Bekir Bozdağ, Hüseyin Çelik gibi önemli figürler vardır Akp’de.

Yalçın Akdoğan’ın özel ilgi alnına girer! Uzun zamandır Akdoğan, yazılarında Risale‘den örnekler verir. Hatta Bediüzzaman‘la, Hocaefendiyi mukayese eden bir yazı kaleme almıştır.  Akdoğan mukayese yazısı özellikle yazılmış bir yazıdır. Nurcular‘ın gönlünde Bediüzzaman‘dan başka hiç kimseye yer yoktur.

Özel görevliler; Gülen‘in kendisini Bediüzzaman‘ın yerine koyduğu, camianın Hocaefendi‘yi ondan daha üstün gördüklerini anlatıp durdular.

Seçim şarkışı bile AKP şarkısı değil, Erdoğan şarkısıdır. Ve Erdoğan; “Bu bir yerel seçim değil, genel şeçimdir.” diye meydanlara bağırıyor.

Erdoğan‘ı iyi okumak lazım, en çok neden korkuyorsa, onun zıddını dillendirir. Kendisine alternatif bir yapı çıkacağını çok iyi biliyor…

Bir ay alternatifsiz olabilir Erdoğan, ama genel seçimlere neredeyse 2 yıl var. 2 yılda Türkiye‘de hiç bir şey alternatifsiz kalmaz.

En büyük yanlışımız; bize bilerek verilen argümanlarla ve enjekte ettikleri fikirlerle düşünüyor olmamız. Farklı açılardan bakmamız lazım.

Camia asla bir parti kurmayacak. Bunu herkes bilsin ve her yerde anlatsın.

Peki, önümüzdeki iki yıl içerisinde ne olacak? 

Yaklaşık bir yıldır kapalı kapılar ardında yeni bir oluşumun hazırlığı yapılıyor. Zannedildiği gibi bu oluşumun merkezinde Gül yok. Merkez sağ ve soldan tecrübeli siyasetçiler,Akp‘nin dışladığı ve halk tabanında yeri olan kişiler, hali hazırda bakan seviyesinde olanlar…

Akp‘de 40‘a yakın milletvekili, liberal demokrat, kendini çok iyi yetiştirmiş bürokrat, akademisyen, gazeteci,yargı mesubu, iş adamı  Dünya siyesetini ve ilişkilerini çok iyi bilen düşünce adamları, bu yapının içinde…  Erdoğan ve etrafındaki dar kadronun korkulu rüyası.

Dunya üzerindeki tüm iktidarlar gayrı memnunlar tarafından yıkılmıstır. Erdoğan‘ın ötekileştirdiği herkes tek mozaik olmuştur. Türkiye‘yi kucaklayacak bu yapının liderliğini; hukuk, evrensel haklar ve dünyayla entegrasyon ilkeleri belirleyecek.

Katılımcı demokrasiyi çoktan hak eden Türkiye‘nin, herkesi dışlayan ve kontrol altına almaya çalışan, ötekileştiren lidere ihtiyacı yok.

En basit ifadeyle, Erdoğan figürü miadını çoktan doldurdu…

“Ne kadar bağırırsan, o kadar iyi lider olursun” tezi, 10 yıl öncesinde kaldı. 

Unutmayın!

Bu, Erdoğan‘a alternatif arama seçimi değil, şehrinizi en iyi yönetecek idareciyi seçmeye gidiyorsunuz.

Erdoğan gibi düşünmeyin. Fakat şunu da aklınızda iyice tutun; AKP‘ye atacağınız her oy, yeni yapıyı ve özlediğiniz katılımcı demokrasiyi zedeleyecektir.

Ümidinizi asla kaybetmeyin. Anadolu‘nun toprakları bir değil binlerce lideri doğuracak berekettedir.

Allah Kadir-i Mutlaktır.

Milletin selameti için hayatlarını riske atan adamlar, siz iktidarınızı güçlendirirken, kelle koltukta mücadele etti.

Siz bu insanları belgesiz-bilgisiz, kışın ortasında, memleket memleket sürgüne gönderdiniz. Yanınıza kalır mı sandınız?

Sizi en iyi ben bilirim 11 yıldır nefesiniz kadar yakınınızdayım.

Paranoyak olmakta haklısınız.Bu savaşı siz başlattınız. Allah Kadir‘i Mutlak.

****

Hapiste ziyaret edenlere, Fethullah Gulen‘e selam ve saygılarını gönderir, “Bize dua etsin, kendisi ve adamlarının bizi desteklemesi önemli” derdin.

Yeni oluşumun stratejisini ilk Ömer Çelik ve Mücahit Aslan‘ın da içinde bulunduğu guruba anlattın, demir parmaklıklar ardında.

*****

Camian‘ın neferleri!

Bunları bitirecek şey yeni belgeler değil, evinizdeki Kur‘an, Cevşen, Risale ve gece teheccütlerinizdir. En sağlam belge!

*****

Normalde vakit namazlarını bile aksatmayan biri, Tubitak‘daki açıklamayı nasıl savuştururuz diye Cuma‘ya bile gidemedi.

@Fuatavni

Reklamlar