Etiketler

, ,

HE BBCİstanbul’da düzenlenen iki günlük Türk-Arap Entelektüeller Forumu’na Türk entelektüellerin yanı sıra İslam dünyasından 30’u aşkın akademisyen ve aydın katıldı. Arap aydınlar, forumun Hizmet Hareketi’nin duruşunu anlatma noktasında büyük boşluk doldurduğunu dile getirdi.

Fethullah Gülen’in son mülahazalarını GTV Başkanı Mustafa Yeşil paylaştı.

Hizmet Hareketi’ne son dönemlerde yapılan iftiralara karşı Fethullah Gülen’in değerlendirmesi şöyle:

“Hizmet’in hiçbir zaman ferdî, şahsî bir hesabı ve beklentisi olamaz. Kur’an ve Sünnet çerçevesine bağlı kalmak ve meşru olmak, bizim olmazsa olmazımızdır.”

“Bırakın Kur’an ve Sünnet çerçevesini, hukuk ve insanlıkla bile tevil edilemeyecek söylemlere girilmesi sizi asla tahrik etmesin. Eğer bu söylemlerle istikbalde utanacak olsalar bile siz, onlarla kapınızı bir daha açmayacak şekilde kapatmayın, bir daha onların yüzüne bakmayacak şekilde ağır sözler ve söylem söylemekten mutlaka kaçının. Eğer onlar bir gün bu kadar cümlelere, sözlere ve ifadelere rağmen kapınızı çalacak olurlarsa, kapınızın asla kapalı olmaması gerektiğini asla unutmayın.”

“Bu söylemlerin içerisinde eğer size ‘it’ derlerse siz onu kötüye yormayacak, -kardeşlerimizden Allah razı olsun, Cenab-ı Allah’ın yarattığı bir varlık olarak bizi kaale almışlar. Bizi varlık statüsünde değerlendirmişler- deyin. O itin bile bir değerinin olduğunu, kıymeti harbiyesini nazara alarak o sözden kendinizi kıracak bir mana çıkarmayacaksınız.

Unutmayın ki bu gerginlikler gelip geçicidir. Geriye dönüp baktığınız zaman yüzünüzü kızartacak, sizi utandıracak, kardeşlerinize karşı sizi mahcup edecek bir kelimeniz olmamalı. Biz sabrı, sükûtu tercih ediyoruz.”

“Unutmayın ki demagoji, her lafa bir laf yetiştirme, her söze bir söz yetiştirme, her hakarete bir hakaret yetiştirme, Cenab-ı Hakk’ın rızasıyla tarif edilemez. Ben sadece ve sadece hak üzere konuşmanızı tavsiye ediyorum. Unutmayın ki meşru daire dardır. Bazen meşru dairede kalmak sizi tatmin etmeyecektir. Daha fazla şeyler söylemek isteyeceksiniz. Ama unutmayın sabrın gücü ve meşru dairede kalabilmek, geleceğin inşası ve sizin temel ilkeniz olan müspet hareketin lazımıdır. Olmazsa olmazıdır.”

“Kimseye kinimiz ve nefretimiz olamaz. Biz diyanet ehli olmayanların bile bize yaptıklarını affetmiş insanlarız. Bize zulmedenlerin zulümlerini affetmeyi düşünmüş ve affetmiş insanlarız. Kardeşlerimizi de elbette affedeceğiz. Ama benim korkum, Allah’ın hukukuna girmişlerse, amme hukuku ihlal etmişlerse, onları affetme yetkisi bize ait değildir. O Allah’a aittir.

Ben sizden hizmetlerinize dönmenizi, hangi hakaretler yapılırsa yapılsın, kulaklarınızı tıkayarak rıza ve rıdvandan gözünüzü ayırmamanızı bekliyorum.”

“Bu toplumun dertleriyle dertlenin. Unutmayın; ademoğlu gamsız olmaz. Gamsız olana da adem denmez.

Hakikat ile dertlenin, dertli olun. Hizmetleriniz ile bütünleşin ama hiçbir kelâmınızla bir mü’min kalbini kırmayı aklınızdan, hayalinizden bile geçirmeyin.

Ancak sizinle ilgili ithamlara hukuk çerçevesinde meşruiyet alanında elbette cevap vereceksiniz. Kamu alanı üzerinde olumsuz telkinlerin oluşturacağı etkileri bertaraf etmeye dönük, elbette konuşacaksınız. Ama bu hiçbir zaman tecavüz üsluplu, yalan ve iftira odaklı olmamalı. Hukukun meşruiyeti çerçevesinde olmalıdır.”

“Maşeri vicdan (kamu vicdanı) ilk dönemde doğruyu tespit edemez, kitlesel halde savrulur, bir oraya gider, bir buraya gider. Ancak unutmayın ki maşeri vicdanın gelip sükûn edeceği mahal, hak ve hakikattir.

Hakk’ın ve hakikatin nerede olduğu ortaya çıkacaktır. Göreceksiniz maşeri vicdan sizin yanınızda olacaktır.”

 

Reklamlar