Etiketler

, , , , , ,

tarıkBir kere daha ortaya çıktı ki, Ankara muhabirlerinin canlı yayınlarda büyük heyecanla okuduğu Milli Güvenlik Kurulu bildirileri hikâyedir.

9 sene sonra ortaya çıktı ki MGK’nın 24 Haziran 2004 tarihli toplantı gündemi: “Türkiye’deki Nurculuk Faaliyetleri ve Fethullah Gülen.”

Toplantıda, bu cemaatin faaliyetlerinin tasfiye edilmesine ilişkin 15 ayrı karar alınıyor. Karar, iki sayfa halinde getirilip, üst yazıyla ilgili kişilere veriliyor.

Fakat toplantı bitip Çankaya Köşkü önünde bekleşen gazetecilere dağıtılan bildiride ne yazıyor biliyor musunuz?

“Ülke genelindeki güvenlik ve asayiş durumu ile irticai ve bölücü faaliyetler gözden geçirilmiş… Kıbrıs ve Irak’taki son gelişmeler değerlendirilmiş… Ayrıca, “NATO İstanbul Zirvesi” konusunda kurula bilgi sunulmuştur.”

24 Haziran toplantısında alınan “asıl” kararlar iki ay sonra 25 Ağustos 2004’te kurul üyelerinin imzasına açılıyor.

“Bir eylem planı oluşturulması” kararlaştırılıp resmi kurumların atacağı adımlar sıralanıyor.“Psikolojik harekât boyutu” özellikle vurgulanıyor. Cemaat’e karşı uygulanacak tedbirler için Başbakanlık Uygulamayı Takip ve Koordinasyon Kurulu (BUTKK) koordinesinde İçişleri Bakanlığı, Dışişleri Bakanlığı ve MİT Müsteşarlığı görevlendiriliyor.

Toplantı bitip Çankaya Köşkü önünde bekleşen gazetecilere dağıtılan bildiride ise aynen şunlar yazıyor:

“Toplantıda ülke genelindeki güvenlik ve asayiş durumunun değerlendirilmesi yapılmış ve Irak’a ilişkin gelişmeler ayrıntılı biçimde gözden geçirilmiştir.”

Fasa fiso…

Dikkatinizi çekti mi bilmiyorum. 24 Haziran toplantısında “irticai ve bölücü faaliyetler” gibi kapalı bir ifade vardı. 25 Ağustos toplantısında bu da esirgenmiş.

Alınan “gizli karar” paraşütle gelen bir talimat filan da değil.

Nitekim 4 sene önce… Başbakanlık tarafından 18 Mayıs 2000 tarihinde Genelkurmay Başkanlığı’na gönderilen “İrticai Faaliyetlere Karşı Yürütülecek Mücadele Stratejisi” diye bir belge var.

İşte günlerdir konuşulan 25 Ağustos 2004 toplantısından iki ay sonra… 27 Ekim 2004’te MGK yine olağan toplantısını gerçekleştiriyor. İçeride ne oldu bilmiyoruz fakat ertesi gün 28 Ekim 2004’te Başbakanlık tarafından “İrticai Faaliyetlere Karşı Yürütülecek Mücadele Stratejisine Ek Eylem Planı” ile Genelkurmay Başkanlığı’na irticayla mücadele konusunda görevler veriliyor.

Hükmü var mı yok mu?

Sonrasını Genelkurmay eski Başkanı İlker Başbuğ’a bırakalım o anlatsın.

İlker Paşa, şahsi internet sitesinde “Genelkurmay Başkanlığı’na İrtica İle Mücadele Eylem Planı gibi plan hazırlanmasına ilişkin bir görev verilmiş midir” sorusuna şu cevabı veriyor:

-Hayır, yoktur. Çünkü Başbakanlığın; 18 Mayıs 2000 tarihli “İrticai Faaliyetlere Karşı Yürütülecek Mücadele Stratejisi” ile 28 Ekim 2004 tarihli “İrticai Faaliyetlere Karşı Yürütülecek Mücadele Stratejisine Ek Eylem Planı” ile verilen görevler yapılmaktaydı. Genelkurmay Başkanlığı bu planlarla kendisine verilen görevleri yapmakla sorumludur. Adı geçen planların 14 Aralık 2010 tarihinde yürürlükten kaldırıldığı dava dosyasındaki resmi yazılardan anlaşılmıştır.

Bunları niye kayıt düştüm?

Amacım, MGK veya iddianame hafiyeliği değil…

Nitekim bu bilgilere de açık kaynaklardan ulaştım.

Neyin nerede olabileceğini doğru tahmin ederseniz, aradığınız malumatı elinizle koymuş gibi bulursunuz.

Dedim ya… Bu derin mevzular alanımın dışında. Fakat bir tarafından tutunca gerisi çorap söküğü gibi geliyor. Hafıza-i beşer nisyan ile malûl olunca hatırlatmak gerekiyor.

TARIK TOROS / BUGÜN

Reklamlar