Etiketler

, ,

BÜLENT ERANDAÇ – Takvim

Hergün, Türk basınındaki ayrıcalıklı yerini ve ses getiren haberciliğini devam ettirmekte olan gazeteniz Takvim’in haber müdürü Mevlüt Yüksel iki günden beri, büyük güç odaklarının yoğunlaştığı Caddebostan BÜYÜK KULÜP’ün denizi işgal eden kaçak rıhtımına ilişkin yazılarını sürdürüyor. Vatandaşların yoğun teşekkür telefonları devam ederken, Belediye Başkanı Selami Öztürk nihayet konuştu. 1882’de İngiliz Elçisi Sir Alfred Sandison tarafından kurulan ve bir dönem “Hükümetler kurup hükümetler yıkan patronlar kulübü” olarak bilinen Büyük Kulüp, İstanbul Caddebostan sahillerinde kaçak rıhtım ve minik ada yapıyor.

Kadıköy’ün CHP’li Belediye Başkanı Selami Öztürk,TAKVİM’i buranın ‘kaçak olmadığı’nı açıklıyor. Sayın Selami Öztürk, bundan emin misiniz?
Açıklamanızın sebebi BÜYÜK GÜÇ mü!..
Herhalde değildir. BÜYÜK GÜÇ, bir zamanlar, Başbakanları, iktidarları etkiliyor, ağırlığını hükümet kararlarında gösteriyordu.
30 Mart 2013 günü Belediye Başkanlığı seçimi var. Sayın Öztürk, 4. kez aday olup seçilmek için planlar yapıyorsunuz. Ne olursa olsun, arkanızda, halkımızın verdiği destek varken, bir başka güç sizi asla düşündürmemeli. Tedirgin etmemeli. Gizli güç ne yapıyor?
Padişah II. Abdülhamit 
zamanında 1882’de İngilizler ile Fransızların öncülüğünde İstanbul’da kurulan “Cercle D’Orient” yani “Şark Kulübü” o dönemin kalburüstü zenginlerini bir araya topluyordu. Seçme üyeler, dünyadaki ve Türkiye’deki her türlü politik, ticari ve sosyal kulislerden haberdar olurdu. Babıâli ile ilişkiler de buradan geçerdi.
Türkiye Cumhuriyeti kurulduktan sonra, patronlar adını “Büyük Kulüp” olarak değiştirdi. 130 yıllık kulüpte, Politikacı, iş insanı, bürokrat, asker emeklisi ve diplomatların üye olduğu bir cemiyette, doğaldır, hükümete uzanan en üst düzey kulisler hep döndü.
Süleyman Demirel, Tansu Çiller, Mesut Yılmaz, Çevik Bir’in üye olduğu kulübün kaderi, 2002 seçimlerinde değişti. Bu seçimde, DYP’nin, ANAP’ın, CHP’nin bir karma olarak meclis’e girmeleri isteniliyordu. Fakat AK Parti ve Tayyip Erdoğan, onlara büyük sürpriz yaptı. Kurulduktan bir yıl sonra tek başına hükümet oldu. Şaşırdılar, fakat bunu açıkça göstermediler. Birçok seçimde hamle yaptılar ama başarısız oldular. Çok yakınlarında kardeş örgütModa Deniz Kulübü’nde Encümeni Daniş toplantıları yapıldı ve DYP’ye genel başkan arandı. Bir süre önce 16 yıllık Başkan emekli işadamı Duran Akbulut’un karşısına “Değişim” getirmek adına çıkan armatör Gündüz Kaptanoğlu seçimi kaybetti. Hayrettir, Kaptanoğlu ile Akbulut’un listesine bakıyoruz.
Eskisi gibi paşalar, listelere giremedi.
Asker kökenli üyelerden birçoğunun Silivri’de olması buna yol açmıştı. Kaptanoğlu’nun listesinde yer alan değerli bir hocamın sözleri ilginçti: Ergenekon davaları, paşaların evlerine çekilmesine yol açtı. Artık, kulübe bile fazla uğramıyorlar. Bizim listede bu nedenle asker kökenli üye yok.” Hocam “Büyük Kulüp’ün işlevi dışarıdan bakınca artık sona ermiş görünüyor gibi” hatırlatmam üzerine, “Bunun biz de farkındayız. İmajımızı yenilemek için yönetime gelmek istiyoruz” cevabını vermişti.

Reklamlar