Etiketler

, , ,

Taha Akyol-1“Süreç nereye?

 SÜREÇ denilen uzun ince yolun ilk ve en kolay adımı, militanların sınır dışına çekilmesidir.
Fakat bu, PKK’nın bu aşamada silah bırakması anlamına gelmiyor. Selahattin Demirtaş da Taraf’ta Neşe Düzel’e açıkça söyledi:
Biz geri çekilmeyi barış olarak algılamıyoruz… PKK dağda bekleyecek. Demokratikleşme olmazsa, özgürlükler garantiye alınmazsa, PKK’yi dağdan kimse indiremez. Barış, silahın susması değildir.Barış, silahın konuşma ihtimalinin kalmamasıdır”.
Öcalan da defalarca PKK’nın silah bırakmasının “son aşamada” olacağını söylemişti. Halen içinde bulunduğumuz “sınır dışına çekilme” dönemi kolay olduğu gibi iyimserliğe de müsaittir. Kamuoyunda sürece verilen desteğin temelinde de bu iyimserlik var. Fakat…
ZORLU DÖNEM DAHA SONRA
Sınır dışına çekilme aşaması tamamlandıktan sonra uzun ve zorlu “ikinci aşama”ya girilecek. Akil insanlara Anadolu’da sorulan “Neyin karşılığında?” sorusu işte o zaman fiilen gündeme gelecektir.
Sürecin o aşaması öyle beş-altı ay değil, çok daha uzun sürecektir; inişler çıkışlar, hatta yol kazaları olabilecektir.
Gültan Kışanak’ın şu sözleri, o aşamada nelerin olabileceğine dair bir işarettir:
“Kürt halk önderiyle, devlet müzakerelere başladı. Şimdi sıra bizde. Öyle görkemli serhildanlar (başkaldırı) yapmalıyız ki, Sayın Öcalan’ın eli güçlensin, anayasada Kürt halkının kimliği kabul edilsin. Anadilimizi, hakkımızı, hukukumuzu anayasaya yazdırma zamanıdır… Mücadeleyi daha yükseltmeliyiz. Bunu yaparsak bu süreç sayın Öcalan ve Kürt halkının özgürleşeceği bir süreç olacaktır”.
Duran Kalkan’ın Vatan’da Ruşen Çakır’a söyledikleri de şöyle: “Yöntemi değiştirerek mücadele edeceğiz, kazanacağımıza da inanıyoruz… Bir kenara çekilmiyoruz. Bu süreç de yeni başlayan bir mücadele süreci…”
Evet tablo budur; içinde yaşadığımız iyimserlik sürecinin ardından, muhtemelen seçimlerden sonra, böyle zorlu, gergin ve hatta kırılgan bir döneme girilecektir…..”

TAHA AKYOL

Reklamlar