Etiketler

, , , ,

Ece-1Diyarbakır’daki Nevruz kutlamalarında Abdullah Öcalan’ın tarihi mesajı okundu. Törene katılan BDP milletvekilleri tarafından okunan mesajda Öcalan, PKK’ya silah bırakma ve Türkiye sınırları dışına çekilme çağrısında bulundu. Çözüm sürecinde atılan en önemli adımlardan biri olan PKK’nın sınır dışına çekilme çağrısı Türk ve dünya basınında büyük yankı buldu.

TEPKİ ÇEKEN YAZI

Bu süreçte en çok kullanılan sözcük barış oldu ve olmaya devam edecek. Bu sözcüğü dilinden düşürmeyen Ece Temelkuran Birgün gazetesinde yazdığı ”Dikkat! Çocuklarımız Hıristiyan olabilir!” yazısında ”Kürtler ve Türkler, evet, eşit vatandaşlar olacaklar bundan böyle. Pres makinalarında ezilen çocukları eşitlenecek. İnşaatlardan düşüp ölen gençleri eşitlenecek. Okutamadıkları kızları, kocaları tarafından öldürülen kızkardeşleri eşitlenecek. O zaman bütün çocuklarımız Müslüman Türkiye vatandaşları olarak ölecek! Evet izin var, Kürtçe de ölebilecekler artık.” dedi. Temelkuran’ın yazısı sosyal medyada oldukça tepki çekti.

”ÇÖZÜM SÜRECİ MUAMMASI”

“Çözüm süreci” adlı yarı mistik, “Kurtlar Vadisi” atmosferinde cereyan eden muammanın arasında ikide bir şu haberleri görüyorum son günlerde: “Zalım Hollandalılar çocuklarımızı çaldı!”, “Allahsız Avrupalılar çocuklarımızı Hıristiyan yapıyormuş da, haberimiz yokmuş!”, “Avrupa’da anne-babalarından koparılan Türk çocuklarını kurtaracağız” gibi gibi… Bir çocuk kurtarma hezeyanıdır gidiyor ana haber bültenlerinde. Ama bildiğim kadarıyla hiçbir ana haber bülteninde Ahmet Yıldız’ın ismini göremedik. Geçen hafta 13 yaşındaydı. Sonra çalıştığı fabrikada pres makinasına sıkıştı. Şimdi ölü. Herhalde Hıristiyanlıştırılma tehlikesine maruz kalmadığı için kurtarılmadı.

”GASİLHANE KAYDINDA MÜSLÜMAN YAZIYOR”

Dün BirGün’ün manşeti şöyleydi:
“En az üç çocuk istiyorum, anne işsiz çocuklar işçi olsun”
Haberin ilk paragrafı bile yeterli:
“Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın ‘her kadından üç çocuk’ talep ettiğiTürkiye’de, AKP’nin 10 yıllık iktidarının çalışma yasasında açtığı yaralar en çok kadınları ve çocukları vurdu. Gelinen son tablo vahim: Doğacak üç çocuğun ikisi çocuk işçi olmaya aday, yılda 34 çocuk iş cinayetlerinde ölüyor. Her yeni 100 yeni işsizden 91’i kadın, kadınlar okudukça işsiz kalıyor.”
Muhtemelen hepsinin gasilhane kaydında Müslüman yazıyor, o bakımdan hükümetimizin endişelenmesine gerek yok!

”BU İŞ IRAK’TA NASIL ÇÖZÜLDÜYSE ÖYLE ÇÖZÜLECEK”

Bu günlerde Diyarbakır’dan İzmir’e kadar bir çok yeri söyleşi ve imza günleri için dolaşıyorum. Israrla şu soru soruluyor:
“Çözüm süreci hakkında…”
Tam da bu çocuk işçiliği, kayıtdışı işçilik mevzusu üzerinden bir cevap vermek isterim.
Bölgede artık rant üretimi için savaşa gerek kalmadı. Daha doğrusu, savaştan daha büyük rant sağlayacak yeni bir düzenin kurulması için karar verildi. Ortadoğu savaştan temizlenecek. Son kırk yıldır çocuklarını bu savaşa kurban verenler, bu savaşa inanarak kurban verenler için üzülüyorum bir tek. Beyaz mezar taşlarının başında söylemek zorunda bırakıldıkları “Vatan sağolsun”cümleleri şimdi oralarda kurulacak ve çocuk işçilerin çalıştığı alışveriş merkezlerinin, fabrikaların harcı olacak. Evet, bu iş çözülecek. Irak’ta, GüneyAfrika’da nasıl olduysa öyle olacak.

”ARTIK KAN AKMAYACAK TER AKACAK”

Bütün Türkiye barış karşılığında neo-liberal sistemin en acımasız, en eşitsiz, en adaletsiz yeni toplumsal sözleşmesine imza koymak zorunda kalacak. Kürtler de artık o sözleşmenin altına imza atacak. Evet, artık kan akmayacak, ter akacak.Karşılığı hiç alınmayan ter ve açlığın gözyaşları. Evet, böyle olacak. Çünkü sistem bu. Bunu iki yıl önce söylemeye çalışmıştım. Diyarbakır’da Kırklar Tepesi’ne “Çağdaş Yaşam Merkezi” yapılmaya başladığında… Merak edenler dönüp o yazıyı bulabilirler.

”EZİLEN ÇOCUKLAR EŞİTLENECEK”

Kürtler ve Türkler, evet, eşit vatandaşlar olacaklar bundan böyle. Presmakinalarında ezilen çocukları eşitlenecek. İnşaatlardan düşüp ölen gençleri eşitlenecek. Okutamadıkları kızları, kocaları tarafından öldürülen kızkardeşleri eşitlenecek. Üretim bantlarının önünde gözleri kapanmasın diye aynı mandallarla tutturacaklar gözkapaklarını. Aynı biber gazıyla zehirlenip sonra aynı ekranların önünde işlerin iyiye gittiğini dinleyecekler. Evet, Türkçe’nin yanısıra Kürtçe dedinleyebilecekler artık. Üstelik herkesin keyfi yerinde olacak.

”MÜSLÜMAN TÜRKİYE VATANDAŞI OLARAK ÖLECEKSİNİZ”

Çünkü aynı esnada “Ezan susmayacak ve bayrak da inmeyecek”, MHP’liler de merak etmesin yani. On numara bir memleket olacak burası. Çin benzeri birDubai olacak. Ve ekranlar sadece alışveriş merkezlerinden görüntüler verecek. İnşallah o zaman bütün çocuklarımız Müslüman Türkiye vatandaşları olarak ölecek! Evet izin var, Kürtçe de ölebilecekler artık.

TEMELKURAN YAZISINA TEPKİLER

Xalid Sadini ‏@XalidSadini 13h Bu Ece Temelkuran adındaki güzel, amma welakin temelsiz hanım, niye çocuklarımızın terlerini değil de kanlarını dökmelerini istiyor.?

Kürt 2.0 ‏@Bijwenist 21h Bu nasıl bir yazı, gerçekten anlamıyorum. Bunca yıldan sonra Temelkuran’ın Kürt algısına bakar mısınız

Merve Şebnem ‏@mervesebnem 23 Mar Ece Temelkuran çocuklar çalisarak degil savasarak ölsün istiyormus. Ayakkabilarini ver de kimse ölmesin ablasi..

Arthur Cravan ‏@cravanart 23 Mar ece temelkuran türkiye basin-yayin dünyasinda yasayan en sürüngen, en sinsi tetikçilerden biri

Muzo Ç. ‏@MuzoChe Başıma bir şey gelmeyecekse E.Temelkuran’ın her konuda “en duyarlı benim ama zaten ben de kimim ki” ağlamaklı tavırlarına gıcık oluyorum.

Erkan Şen ‏@erkanshen “Şehit düşen askerini hatırla, teröristbaşıyla nasıl anlaşılır” diyenlerin söylemine benzemiş vijdan kuaförünün yazısı.

Erkan Şen ‏@erkanshen “Be hey akılsız o JİTEM cinayetlerine kurban gitti annen baban nasıl barışırsın nasıl?” demeye getirmiş Ece Ablamız.

ismail musa ‏@ismailmusa4 ece temelkuran gibi saçma sapan konuşan akil adamlarımız var malasef..

Burcu B. ‏@burcubbb ece temelkuran’ın hoşlanmadığı olay/durum/insanlardan “tiksinti” ile bahsetmesinden olağanüstü rahatsızlık duyuyorum.. arz ederim!

Salieri ‏@Salieri_ Karayılan yaşlandı, yoruldu. Artık görevi Ece Hanım’a devretmeli. Ece Temelkuran zu Qandil.

ayten… ayten… ‏@ayayten Madem kan dökmeden çözülmez dıyorsunuz,siz kurun bir örgüt,siz savaşın! Kürtler-Türkler kan davası ıstemıyor! Size ne oluyor! @ETemelkuran

ayten… ayten… ‏@ayayten Siz ne zaman böyle kan sevici/ölü sevici oldunuz! Tayyip Erdoğan düşmanlığı gözlerinizi kana bulandırmış! @ETemelkuran

ayten… ayten… ‏@ayayten Öcalan silahlar sussun, sıyaset konuşsun derken siz Kürt gençlerine kanın yerde mi kalacak oğul dıyorsunuz! Yazıklar olsun! @ETemelkuran

janetnahum ‏@janetnahum  ece temelkuran sosyalizmi; evimi temizleyen kadinin bir aylık gelirini bir ayakkabıya veren biriyim!

KÜRTÇE TWEET’LE CEVAP VERDİ

Tepkiler üzerine takipçileriyle tartışan Ece Temelkuran, bu konuya ilişkin birçok tweet attı. Bir tane de Kürtçe tweet atan Temelkuran ”Yakın gördüklerimin sözü yaralar beni” dedi.

Ece Temelkuran ‏@ETemelkuran  Heri zedetir jî gotîne hevale min birindar dike… Bu, sadece Diyarbakır’a. Bu, sadece anlayana, bilene.

Ece Temelkuran ‏@ETemelkuran “Moda” değilken yazdım barışı, yıllarca. Bunun unutulmayacağını biliyorum. Beni bunu hatırlatmak zorunda bırakmak ayıp olur.

Ece Temelkuran ‏@ETemelkuran Bazen hayata “Üstü kalsın” diyesim geliyor. Haydi eyvallah!

Ece Temelkuran ‏@ETemelkuran Geçen yıl darbeciergenekoncukcklikandilmuhibi idim. Bu yıl dükkan “kolonizatör” ile açıldı. Kısmet:)) Edebiyata döneyim. Buralar bulanık:)

1.5 YIL ÖNCE NE YAZMIŞTI

2011’de Habertürk’te yazdığı dönemde Ece Temelkuran barışa dair bakın ne yazmıştı. SAVAŞ SÜPER BİR ŞEYDİR, BARIŞ O KADAR DEĞİL

”Sanırım daha az alet edevata ihtiyaç olduğu için barış, savaşın yanında daha az donanımlı duruyor. Doğru dürüst mühimmat sahibi bir sözcük değil barış. Şöylece havada duruyor, kuş gibi. Balık gibi kaygan bir şey sanki. Savaşı elle tutabiliyorsun, ne güzel. Kurşun var mesela, net. Ölüyorsun sonsuz bir netlikte. Sonra tanklar var, ayak izleri elbette barış adlı enayi bir kuşunkilerden daha gözle görünür. Uçaklara ne demeli? Hele ki F 16’lar, dinlemelere doyamazsınız sesini. Hele ki şöyle taciz amaçlı kafanızın tepesinden geçsin, ciğerleriniz yarım saat sallanır gürültüsünden. Tüfek mesela, ne kadar somut bir hadise.Tutuyorsun elinle. Ama barış içinde yaşamak öyle mi! Geçip gidiyor bir kuşun tüyü gibi suyun üzerinde… Savaş daha zengin durur neticede. Üniformalar, metaller, rap rap yürüyüp hor hor bağırmalar filan. Barış meteliğe kurşun atar, bir pantolon bir gömlek şibidibidibidipdip… ‘Yaşamayı severiz şibidibi…’ her zaman daha bir sersem durur ‘Öldürsek ne güzel değil mi!’ cümlesinden. Öyle bir yanı vardır insanoğlunun. Neden bilmem savaştan bahsedince sanki daha ciddi bir şey konuşuyormuş da sıra barışa gelince öyle daha bir laylaylom havalardaymış gibidir. Barışın havai bir havası vardır da savaş ‘taş gibi’dir biraz daha.”

Reklamlar