Etiketler

, ,

Olay: 15 Ağustos 1984, Siirt, Eruh, Hakkari Şemdinli İlçesi Baskınları, 1 Şehit, 9 yaralı Genel Kurmay Başkanlığı: “Eruh ve Şemdinli olayları üzerine derhal incelemeye başlanmış ve her iki bölgeye sevk edilen takviye birlikleri ile teröristlerin yakalanması için geniş bir operasyona başlanılmıştır.” Genelkurmay Başkanı Orgeneral Necdet Üruğ: “Devlet eşkiyaya pabuç bırakmaz, huzurlu olun”

Olay: 24 Mayıs 1986, Tunceli – Pülümür – Hasangazi, 4 şehit, 7 yaralı İçişleri Bakanı Yıldırım Akbulut: “Başımız sağolsun, Türk milleti sağolsun. Hainler mutlaka hüsrana uğrayacaktır. Bundan kimsenin kuşkusu olmasın”
Olay: 2 Mart 1987, Diyarbakır- Eğil, 1 şehit, 1 yaralı TBMM Başkanı Necmettin KARADUMAN: “Devletimiz güneydoğudaki her türlü şer’in üstesinden gelebilecek güçtedir. Bu hainane teşebbüsleri, hareketleri yapanlar er geç pişman edilecektir.”
Olay: 13 Ağustos 1989, Bahçesaray Kaymakamının konutu ateşe verildi DYP Genel Başkanı Süleyman Demirel: “Baskınlar saldırılar devam ederken iktidar sorumluları duvar gibi sessiz kalmakta, devletin radyo ve televizyonlarından bilgi edinmek mümkün olmamaktadır.”
Olay: 4 Ağustos 1991, Şemdinli Samanlı Jandarma Sınır Karakolu, 10 şehit, 5 yaralı İçişleri Bakanı Mustafa Kalemli: ‘Operasyonlarda emniyet –jandarma işbirliğinin sağlanmasını istedi. Başbakan Mesut Yılmaz : “Bu katil eşkıyalar nerede olursa olsunlar hak ettikleri cezayı göreceklerdir. Belki yaptıklarından pişman olmaya bile vakitleri olmayacaktır.”
Olay: 7 Ekim 1991 Çukurca Çayırlı Jandarma Karakolu, 11 Şehit, 2 yaralı Milli Savunma Bakanı Barlas Doğu: ‘‘Eşkiyanın defteri er geç dürülecektir. Artık her türlü ok yaydan çıkmıştır”
Olay: 25 Ekim 1991 Hakkari – Çukurca Çınarlı ve Çayırlı Jandarma Karakolları, 17 şehit İçişleri Bakanı Sabahattin Çakmakoğlu: “Anlaşılıyor ki, dört bir taraftan saldıran kalabalık bir terörist grubuna karşı burada görevli askerlerimiz kahramanca karşı koymuşlardır.”
Olay: 15 Mayıs 1992, Uludere Taşdelen Jandarma Karakolu, 29 şehit, 15 yaralı Başbakan Süleyman Demirel: “Ne kadar vahşice olursa olsun Türkiye Devleti bunun hakkından gelecektir”
10 Eylül 1992 Başbakan Süleyman Demirel: “Irak sınırında kuş uçmayacak”
Olay: 26 Mayıs 1992 Hakkari, Üzümlü Karakolu, 14 şehit, 12 yaralı Genelkurmay Başkanı Orgeneral Doğan Güreş: “Bu adı konulmamış bir savaştır.” İçişleri Bakanı İsmet Sezgin, “PKK Kuzey Irak’ta barınamayacaktır.”
Olay: 22 Haziran 1992 Yüksekova Perihan Jandarma Sınır Karakolu, 6 şehit, 4 yaralı İç İşleri Bakanı İsmet Sezgin : “Terörün belini kırdık ama bitirdik diyemem”.
Olay: 21 Temmuz 1992 Çukurca Sivritepe Jandarma Sınır Karakolu, 10 şehit, 2 asker kayıp Jandarma Asayiş Bölge Komutanı Korgeneral Necati Özgen ‘‘PKK ile mücadelede, sadece kalaşnikoflarla yürütülemez”
Olay: 30 Ağustos 1992, Şemdinli Alan Jandarma Sınır Karakolu, 10 şehit, 12 yaralı ANAP Genel Başkanı Mesut Yılmaz: “Bölücü örgüte hangi ülke silah veriyor , kim yardımcı oluyorsa bu tarz hareketlerin Türkiye açısından bir savaş nedeni olacağı bildirilmelidir.”
Olay: 13 Eylül 1992 Şemdinli Aktütün Köyü Jandarma Bölük Komutanlığı, 22 şehit TBMM Başkanı Hüsamettin Cindoruk: “TSK Yalnız değildir. Arkanızda yüce Meclis var. Bu meseleyi gözünüzde büyütmeyin”
Olay: 6 Ekim 1992, Tufanbeyli Doğanbeyli Jandarma Karakolu, 1 yaralı Cumhurbaşkanı Turgut Özal, “İcap ederse, o dağlara giden yolları keser, terörü doğduğu yerde boğarız.”
Olay: 2 Temmuz 1993 Sason Jandarma Bölük Komutanlığı, 1 yaralı Başbakan Tansu Çiller: “Teröre karşı ne istiyorsanız alın, eskisinden daha sert gidin”
Olay: 1 Ağustos 1993 Çukurca Serbest Jandarma Karakolu, 10 şehit, 8 yaralı Hükümet Sözcüsü Yıldırım Aktuna: ‘‘PKK’yı süpüreceğiz. Uzun süredir önemli planlar ve stratejiler üzerinde çalışıyoruz.Uygulamaya da geçiyoruz”
Olay: 23 Ekim 1993 Hakkari Kavaklı Köyü Jandarma Karakolu, 9 şehit Genelkurmay Başkanı Orgeneral Doğan Güreş, ‘‘Bu kış PKK’nın tüm kadrolarına büyük darbeler vuracağız. PKK’nın lider kadrosu yok edilecek. Hatta o örgütün başı dahil” (26.10.1993)
Olay: 10 Kasım 1993, Siirt, Görendoruk Jandarma Karakolu baskını Başbakan Süleyman Demirel : “PKK işi baharda bitecek”
21 Mayıs 1994, Emniyet Genel Müdürü Mehmet Ağar: “PKK’yı imha harekatı karşısında teröristler panik içindedir”
Olay: 16 Haziran 1995 Şemdinli Ortaklar Jandarma Karakolu, 15 şehit Başbakan Tansu Çiller : ‘‘PKK teröristleri Güneydoğu’nun heryerinde zemin kaybediyor”
Olay: 9 Nisan 1996 Atmaca Operasyonu, 38 şehit Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel “Operasyonda, 38 değerli evladımızın şehit olmasından büyük bir üzüntü duydum” Genelkurmay Başkanı Orgeneral İsmail Hakkı Karadayı, “Teröre çok güzel darbe vurulmuştur.”
Olay: 21 Ekim 2007 Hakkari, Dağlıca Karakolu12 şehit, 16 yaralı, 8 kayıp Başbakan Tayyip Erdoğan: “Öfkemiz ve kinimiz çok fazla. Başımız sağolsun. Soğukkanlı şekilde bu olayların üzerine gitme konusunda kararlıyız”
CHP Genel Başkanı Deniz Baykal: “PKK aracılığıyla Türkiye’ye karşı bir örtülü savaş yürütülmektedir. Türkiye, terörle mücadele hedefini bu anlayış içinde belirlemelidir”
MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli: “ Başbakan, TBMM’de aldığı yetkinin ne anlama geldiğinin idrakinde olmalı ve sınır ötesi mutlaka yapılmalı, bu kanlar yerde bırakılmamalı. Hükümet olağanüstü hal ilanı dahil gerekli düzenlemeleri derhal Meclis’e getirmeli.”
Eski Genelkurmay Başkanı Emekli Orgeneral Hilmi Özkök, “ TSK’ nın ve Türk milletinin, Türk devletinin azmi hiçbir zaman sona ermeyecektir.”
Olay: 28 Ağustos 2008 Orgeneral İlker Başbuğ, “Örgüt daha önce bir kaç defa yaşandığı gibi yine bir kırılma noktasına doğru yol almaktadır.”
Olay: 4 Ekim 2008 Şemdinli Aktütün Jandarma Sınır Karakolu, 15 şehit, 22 yaralı Cumhurbaşkanı Abdullah Gül: ‘‘Bedeli ne olursa olsun terörle mücadeleye top yekün devam edilcektir. Herkese bunun hesabı sorulacaktır”
CHP Genel Başkanı Deniz Baykal :”Terörle mücadele konusunda büyük siyasi dayanışmaya ihtiyaç var. Siyasi partilerin hem de toplumun tüm kesimlerinin bu konuda görüş birliği içinde olması önemli”
Olay: 30 Nisan 2010 Nazımiye Sarıyayla Jandarma Karakolu, 4 şehit, 7 yaralı Genel Kurmay Başkanı Orgeneral İlker Başbuğ: “ Bu gün maalesef Türkiye basınının bir bölümü, çok açık söylüyorum İstiklal Savaşındaki mütareke basınını aratacak seviyede.”
Olay: 7 Mayıs 2010 Yüksekova Dağlıca, 2 şehit, 1 yaralı Cumhurbaşkanı Abdullah Gül: “Acımız gerçekten büyük. Terörle mücadele içindeyiz, bahar ayları söz konusu olunca maalesef olaylar çoğalıyor”
Olay: 19 Haziran 2010 Şemdinli Tekeli Taburu, 9 şehit, 14 yaralı Başbakan Recep Tayyip Erdoğan: “Hangi güçler adına taşeronluk yaptığı milletimiz tarafından bilinen terör örgütü yok edilinceye kadar mücadelemiz devam edecektir.”
Olay: 5 Ağustos 2012 Geçitli Karakolu, 8 Şehit Cumhurbaşkanı Abdullah Gül: “Terör örgütü bu Ramazan ayında pervasızca bir plan içerisine girmişti. Buna fırsat vermemek için güvenlik güçlerimiz ön tedbiri alıp yoğun bir mücadeleye girdi. Maalesef yüreğimizi dağlayan şehitlerimiz var. Hepsine Allah’tan rahmet, ailelerine ve tüm milletimize de baş sağlığı diliyorum” ifadelerini kullandı. (Hürriyet)
Reklamlar